Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

VIDEO: Čína odhalila moderátora s umelou inteligenciou. Odlíšite ho od človeka?

21.11.2018 | TechMag

To, že roboty a umelá inteligencia vytlačia ľudí z mnohých pracovných pozícií, vie asi každý. Pomysleli ste si však niekedy, že technológie pripravia o prácu aj moderátorov? Nuž, je to tak. Známe tváre z obrazoviek môžu čo nevidieť definitívne zmiznúť.

Čínska tlačová agentúra Sin-chua nedávno odhalila dvoch moderátorov, ktorí vlastne nežijú. Nepotrebujú dovolenku, benefity, plat ani pekné pracovné prostredie. Dokážu vysielať 24 hodín denne sedem dní v týždni a po celý rok. Sú absolútne nekonfliktní a je im jedno, akých majú kolegov. Pokým nevypadne elektrina, sú absolútne spokojní. Existujú len vo virtuálnom priestore.

Programátorka vzkriesila mŕtveho priateľa, je z neho počítačový program

Moderátori s umelou inteligenciou (UI) „zažili" svoj debut na poslednom ročníku každoročnej Svetovej internetovej konferencie. Vzápätí sa stali oficiálnymi členmi moderátorského tímu tlačovej agentúry Sin-chua. Nielenže vyzerajú znepokojivo realisticky, ale dokážu aj pohybovať perami synchronizovane s tým, aké slová „vyslovujú". Žmurkajú, kývajú hlavami, dvíhajú obočie. Jednoducho povedané: imitujú ľudí. A ide im to výborne.

Ako zvýšiť svoje IQ až o 17 bodov?

„UI moderátori sú plnohodnotnými členmi nášho moderátorského tímu," tvrdia predstavitelia tlačovej agentúry Sin-chua. „Pomôžu nám nielen znížiť náklady na tvorbu správ, ale aj výrazne zvýšiť efektivitu práce. Sú prakticky ihneď schopní prinášať kvalitné a overené informácie v čínštine i angličtine."

Moderátorov vyvinula Sin-chua v spolupráci s čínskym webovým vyhľadávačom Sogou. Dokážu sa učiť a vďaka tomu simulovať ľudský hlas, mimiku tváre a gestá, ktoré odpozerajú od živých moderátorov. Ich vonkajší zjav je založený na skutočných členoch moderátorského tímu tlačovej agentúry, no od ich ozajstných kolegov ich ľahko rozoznáte. Nie však vďaka vzhľadu, ale podľa hlasu. Ten znie aj naďalej akosi zvláštne a neprirodzene, UI moderátori robia pri reči pauzy na miestach, kde by ich človek nerobil. Práve zvuk tak ostáva hlavným rozlišovacím znakom medzi robotom a ľudskou bytosťou.

„Ako UI moderátor, ktorý je stále vo vývoji, viem, že je ešte čo zlepšovať," povedal jeden z moderátorov na konci svojho prvého vystúpenia v televízii. „Budem však neúnavne pracovať, aby som vás udržal informovaných."

Rekordéri v inteligencii: Ľudia s najvyšším IQ, akí kedy žili

Reakcie na nové prírastky do tlačovej agentúry sa rôznia. Na jednej strane sú ľudia ich schopnosťami unesení, na strane druhej tvrdia, že sa z nich cítia nesvoji. Môže za to práve fakt, že sa až priveľmi ponášajú na živé bytosti.

Pod článkom nájdete video s porovnaním skutočného moderátora a jeho UI náprotivku.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu