Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Veža, ktorá sa živí smogom: Zachráni mestá pred otráveným vzduchom?

25.9.2019 | TechMag

Znečistené ovzdušie trápi čím ďalej tým viac miest po celom svete. Len niektoré sa s ním snažia aktívne bojovať napríklad tým, že do centier zakazujú vstup rôznym typom automobilov. Autá sú však len jednou zložkou problému, ktorý ročne pripraví o život osem miliónov ľudí. A pomôcť má okrem iného aj veža, ktorá sa živí smogom.

Foto: Twitter/Biomitech
Mexický startup s názvom BiomiTech motivovala k vyriešeniu problému so znečisteným ovzduším kritická situácia v hlavnom meste krajiny Mexico City. Výskumníci z viacerých oblastí spojili sily a výsledkom je veža, ktorá má byť schopná čistiť vzduch rovnako efektívne ako 368 živých stromov. Na súťaži 2018 Pollution Expo v anglickom Birminghame s ňou získali prvé miesto v kategórii „Inovácie" a zdá sa, že skutočne funguje. A ako vlastne?

Pár, ktorý vysadil les. Dvojica vrátila život stovkám hektárov pôdy

Veža s názvom BioUrban má tvar stromu a využíva filtračný systém na báze mikrorias. Tie absorbujú znečistený vzduch a naopak produkujú čistý. Výskumníci sa inšpirovali, ako inak, prírodou. BioUrban totiž pracuje na princípe fotosyntézy, „vdychuje" škodlivé látky ako oxid uhoľnatý či oxidy dusíka a „vydychuje" kyslík.

Foto: Twitter/Biomitech
Jedna veža má byť ročne schopná zhltnúť vyše 13 miliónov metrov kubických čistého vzduchu. Ten pritom filtruje s takmer stopercentnou účinnosťou, neodstráni len 0,3 percenta škodlivín.

Zvieratá, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu človeka. Keď vyhynú, zmiznú aj ľudia

Husto zaľudnené mestá zúfalo bojujú so znečisteným ovzduším a už nemajú čas na to, aby nechali čistenie na bežné stromy. Trvá dlho, kým vyrastú do potrebnej výšky, a keby sa v mestách začali vo veľkom sadiť ihneď, bude trvať roky, kým budú plniť svoju úlohu na sto percent, Do tej doby ich môže naradiť práve BioUrban.

Vojna proti vrabcom: Konflikt, ktorý zabil milióny ľudí

Na týchto vežiach zaujme aj fakt, že sú absolútne bezodpadové. Stačí ich teda umiestniť do ulíc a profitovať z ich prítomnosti. Už teraz stoja v niekoľkých mestách v Mexiku, Kolumbii a Paname a ďalšie zrejme čoskoro pribudnú. Sme zvedaví, či budú naozaj fungovať.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis