Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Vesmír v každej čiernej diere? Je to možné, tvrdia vedci

13.1.2018 | TechMag

Podobne, ako má matrioška v sebe menšie figúrky, môže mať aj náš vesmír v sebe ďalšie vesmíry. Konkrétne by sa mohli nachádzať vo všetkých čiernych dierach, od tých mikroskopických až po supermasívne.

Čierna diera vzniká, keď veľmi hmotná hviezda vyčerpá svoje palivo a zrúti sa do seba, do bodu tak malého, že z neho neunikne ani svetlo. Hranica, spoza ktorej niet úniku pre žiadne častice, sa nazýva horizont udalostí. Ten sa postupne rozširuje, ako pohlcuje ďalšiu a ďalšiu hmotu. Zaň sa nedá vidieť a takzvaná singularita ostáva zraku skrytá.

VIDEO: Čierna diera roztrhala hviezdu na kusy, spravila z nej "špagety"

Ide o bod s takmer nekonečnou hustotou, o ktorom sa väčšina vedcov domnieva, že stál pri vzniku nášho vesmíru. Astrofyzici si teda kladú otázku, prečo by vesmír vďaka prítomnosti singularity nemohol existovať v každej čiernej diere.Počas prvej trilióntiny sekundy po Veľkom tresku sa vesmír rozširoval rýchlejšie než svetlo. Expanzia postupne spomaľovala, a to isté sa deje aj pri šírení horizontu udalostí čiernej diery. Ten sa najprv zväčšuje veľmi rýchlo, ale časom spomaľuje.

Strašidelné teórie o tom, čo sa deje vnútri čiernej diery


Aj táto podobnosť viedla vedcov k vysloveniu hypotézy, že by sa v každej čiernej diere mohol nachádzať vesmír. Kanadskí astrofyzici z University of Waterloo na túto tému dokonca vypracovali obsiahlu prácu, ktorú vedecká obec zatiaľ prijíma veľmi pozitívne. Čas teda ukáže, či by mohli mať pravdu. Ak áno, pôjde na vedeckom poli o objav, aký zrejme nemá obdobu.

A na záver ešte menšie zamyslenie: môže byť aj náš vesmír len jedným z mnohých, ktoré sú skryté v čiernych dierach iného, oveľa väčšieho vesmíru? Čo myslíte?

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis