Centrum.sk: Pondelok, 23.9.2019
meniny má Zdenka
   

V teleportácii padol ďalší rekord. Nastane koniec štandardnej dopravy?

21.12.2014 | TechMag

Vedcom sa opäť podarilo prekonať rekord, tentoraz vo zvláštnom svete kvantovej teleportácie. Počas nedávneho experimentu okamžite preniesli časticu svetla z jedného konca 25 kilometrov dlhého optického kábla na druhý. Je to zatiaľ najväčšia vzdialenosť, na akú sa teleportácia podarila.

Približne pred piatimi rokmi vedeli vedci preniesť časticu len do pármetrovej vzdialenosti. Dnes je to už niekoľko desiatok kilometrov. To však ale neznamená, že je takýmto spôsobom schopný cestovať aj človek. Fyzici totiž nedokážu teleportovať hmotu, ale len častice svetla, a to vďaka bizarnej vlastnosti kvantovej mechaniky s názvom zapletenie.

Kvantové zapletenie znamená, že dve subatomárne (menšie ako atóm) častice sú navzájom prepojené nech sa od seba nachádzajú v akejkoľvek vzdialenosti. Čokoľvek sa stane s jednou z nich sa okamžite prejaví aj na tej druhej, a to v podobe informácie. Pre zjednodušenie si napríklad predstavte dva zvončeky zavesené na lane. Keď zacinkáte jedným, šnúra spôsobí, že zvuk vydá aj druhý.

Pri pokuse použili vedci superrýchly laser, ktorý vysielal častice svetla (fotóny). Z času na čas sa stalo, že sa dva fotóny zaplietli, a hneď, ako mali vedci takýto pár k dispozícii, vyslali jeden z fotónov na koniec optického kábla a druhý nechali uschovaný v kryštáli na jeho začiatku.

Potom za časticou, ktorá optickým káblom putovala, vystrelili ďalší fotón. Keď sa zrazili, zmizli a informácia o zrážke sa ihneď prejavila aj na častici uväznenej v kryštáli, ktorá bola v tom čase vzdialená 25 kilometrov.

Odborníci predpokladajú, že sa im túto technológiu podarí využiť na výrobu kvantových počítačov, ktoré budú schopné neuveriteľne rýchleho spracovania dát. Taktiež hovoria aj o absolútne bezpečnej bezdrôtovej komunikácii, ktorá nebude potrebovať žiadne šifry. Na podobné veci si ale budeme musieť ešte pár desaťročí počkať.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide zajac po lese, a tu počuje z kríkov nejaký krik. Odhrnie halúzky a vidí ako lišiak šklbe perie zo sliepky a volá: - Chcem ťa vidieť nahú!

 
Virtuálny barKamikaze Kamikaze
  • 4 cl vodky
  • 1 cl Triple sec
  • 1 lyžička limetkovej šťavy