Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Stroj vyrába vodu zo vzduchu, môže zažehnať prichádzajúcu krízu

17.11.2018 | TechMag

Vysokovýkonné zariadenie, ktoré vyrába vodu zo vzduchu, znie ako prístroj zo sci-fi filmu. Je však skutočné. Vynašla ho spoločnosť Skysource/Skywater Alliance. Funguje v akomkoľvek prostredí, využíva stopercentne obnoviteľnú energiu a denne vyrobí najmenej dvetisíc litrov vody.

Vynálezcovia sa podobne ako mnohí iní pred nimi inšpirovali prírodou. Vymysleli zariadenie s názvom WEDEW, ktoré si v zásobníku o veľkosti lodného kontajnera vyrába vlastné mraky. Následne nasaje zvonku teplý vzduch a preženie ho cez antimikrobiálny filter do zásobníka, kde sa zmieša s chladnejším vzduchom. Výsledkom je kondenzácia. WEDEW nemá veľa pohyblivých súčiastok a s minimálnou údržbou vie fungovať desať až 15 rokov.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami. "Plačte," odkazujú dávno mŕtvi

V zemskej atmosfére sa nachádza približne 13-tisíc kilometrov kubických vody. To je viac, než sa zmestí do Horného jazera, tretieho najobjemnejšieho jazera na Zemi. Hydrologický cyklus navyše zabezpečuje, že sa voda v atmosfére neustále dopĺňa, takže ani ten najvýkonnejší stroj nie je schopný ju vysušiť. Niet divu, že firma Skysource/Skywater Alliance získala na súťaži XPrize hlavnú cenu: 1,5 milióna dolárov. Súťaž XPrize je zameraná na vynálezy, ktoré majú pomôcť ľudstvu.

VIDEO: Natočili najosamelejšieho muža sveta, je posledným zo svojho kmeňa

WEDEW je energeticky pomerne nenáročný. Liter vody vyrobí za približne dva centy. Navyše neprodukuje žiadne emisie, takže je šetrný k životnému prostrediu.

V nasledujúcich rokoch bude pitná voda čoraz nedostupnejšia. Hoci v 90-tych rokoch 20. storočia sa situácia prudko zlepšovala a prístup k nekontaminovanej pitnej vode získalo vyše 2,5 miliardy ľudí, pokrok sa zastavil. Jedna z desiatich osôb dnes pije vodu pochybnej kvality a zmeny klímy spôsobia, že tento počet bude pomaly narastať. WEDEW však môže vývoj zvrátiť a zaistiť, že aspoň o pitnú vodu sa nebudú viesť vojny.

Orangutan proti bagru, ktorý mu zničil domov. VIDEO vás chytí za srdce

Jedno veľkomesto už vodnú krízu zažilo. Na jar roku 2018 úrady v Kapskom meste bojovali s nedostatkom vody a hrozilo, že zásoby sa úplne vyčerpajú. 3,5 milióna obyvateľov juhoafrickej metropoly by tak bolo odkázaných len vládnu pomoc. Zvažovalo sa dokonca aj pritiahnutie ľadovca z Antarktídy, spásu však napokon po dlhom období sucha priniesli dažde.

Problémom ostáva cena WEDEW-u. Najmenšie zariadenie, ktoré vyrába 150 litrov vody denne, stojí v prepočte 16-tisíc eur. Pokryje pritom len dennú spotrebu vody jedného človeka. Veľké stroje budú podstatne drahšie, dá sa však predpokladať, že rovnako ako všetky ostatné technológie, aj cena WEDEW-u bude postupne klesať. Sme zvedaví, či sa takýmto spôsobom naozaj podarí zastaviť prichádzajúcu vodnú krízu.

Autor: Noel
Foto: islandsky.com


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica