Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Slúchadlá i vysávače: Bežné zariadenia, ktoré vás môžu každý deň špehovať

11.5.2019 | TechMag

Možno si myslíte, že máte súkromie, keď si dáte dole nohavice a idete na toaletu. Ale nie. Či už ležíte, alebo sa venujte obľúbeným činnostiam, stále sú tu zariadenia, ktoré posielajú dáta o tom, čo robíte, a vy ani neviete kam. Neveríte?

Robotické vysávače

Čím sú inteligentnejšie a čím viac vidia, tak tým o vás aj viac vedia. Roomba iRobot i7+ bol už napríklad oficiálne použitý pri špionáži. Pretože tieto výkonné roboty už využívajú špeciálne kamery, ktorými sa nielen orientujú v priestore, ale dokážu celkom dobre zhromažďovať dáta o miestnosti aj o vás. Koniec koncov, vedia si už aj celkom dobre pamätať. Preto pozor, čo robíte v čase, keď vám doma behá po podlahe robotické zariadenie. A ešte horšie je, ak je vysávač ovládaný cez WiFi. Šikovný Hacker si tak spraví z vysávača domácu kameru vo vašej spálni.

Vedia takmer všetko: Desivé spôsoby, ktorými o vás korporácie získavajú údaje

Slúchadlá
Skutočne to ide, pretože dnes sú prakticky všetky slúchadlá vybavené aj mikrofónom. To znamená, že stačí pripojenie do notebooku, trochu šikovný hacker a už si doma nebudete hovoriť tajomstvá. Všetko môže byť verejné. Jediná možnosť je slúchadlá odpojiť z mobilu aj od počítača. V takom prípade má opäť význam šepkanie.

Veľký brat vás vidí: billboardy začali sledovať ľudí v obchodných centrách

Zubná kefka
Znie to neuveriteľne a samozrejme nehovoríme o zubnej kefke, ktorú mala vaša babka, teda klasickej „offline". Na trhu sú však zubné kefky, ktoré si viete spárovať s mobilom a tak dostanete presne dáta o vašej zubnej hygiene. No a to už je len krok k zneužitiu. Nikdy neviete, komu sa kedy bude hodiť, že ste si v mladosti pravidelne nečistili zuby.

9 spôsobov, ktorými vám televízia ničí zdravie

Inteligentné náramky
Pozor, toto je absolútny extrém v sledovaní. Pretože tieto náramky zaznamenávajú nielen kroky, ale aj váš pulz, vaše spánkové návyky, všetko. No a dáta máte v mobile, v počítači, skrátka vo virtuálnom svete. No a teraz si predstavte žiarlivú frajerku, ktorá je aktuálne aj hackerkou. Zistí o vás všetko. Kde ste, čo robíte, či náhodou neklamete, keď tvrdíte, že sedíte a ona vidí, že sa pohybujete.

LED osvetlenie
Keď budete oddnes pozerať na LED panel s osvetlením, už budete podozrievavý. Pretože napríklad termináli B medzinárodného letiska Newark Liberty v New Jersey má 171 LED svetiel na poskytuje viac ako len osvetlenie. LED panely sú vybavené senzormi a ôsmimi videokamerám na sledovanie osôb v okolí terminálu.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie