Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Šikmá veža v Pise nie je jediná: Kde inde sa stavbárom “zadarilo”?

4.9.2019 | TechMag

Väčšina turistov hľadá vežu naklonenú nabok v talianskej Pise. Áno, tam je tá najznámejšia, ale zďaleka nie je jediná. Po celom svete sa týčia, resp. padajú ďalšie šikmé veže - niektoré chybou stavbárov, iné ich umením.


Cestovanie po Novom Zélande môže milo prekvapiť (okrem iného) aj v meste Wanaka. Nádherné miesto ponúkajúce obrovské jazero aj hory je vyslovene turistickým rajom, a tak v ňom nechýba aj nejaká tá atrakcia na pobavenie. Je ňou padajúca veža, ktorá sa opiera len o svoj spodný roh a vyzerá, že už-už spadne. Šikovní stavitelia si naozaj dali záležať a ako inak, návštevníci si robia fotky v štýle "ja ju podopriem".

FOTO: Posledný kus Európy, kde aj v 21. storočí panoval feudalizmus

A kde je veža naklonená kvôli tomu, že sa majstrom nezadarilo? Napríklad v Iráne v meste Shiraz. Kamenná pevnosť bola postavená pre vládcu ako domov i vojenská základňa, no na jednom mieste sú pod ňou podzemné kúpele. Veža stojaca nad nimi sa rokmi prepadáva a klesá nabok. Pozrieť si ju môžete v galérii pod článkom.

Objavíte tam nielen superslávnu Pisu, šikovnú novozélandskú atrakciu či padajúcu časť iránskej citadely, ale aj ďalšie. Na svete sú ešte viaceré šikmé veže, tak ich spoznajte.

Autor: ling
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie