Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Programátorka vzkriesila mŕtveho priateľa, je z neho počítačový program

27.10.2016 | TechMag

Zmieriť sa so stratou blízkeho človeka je ťažké a dvojnásobne to platí v prípade, ak zomrel nečakane. Vďaka vývoju v oblasti umelej inteligencie však možno už onedlho budeme môcť podobnú skúsenosť zo životov vyškrtnúť. O niečo podobné sa pokúsila aj programátorka Eugenia Kuyda.

Eugenia je výkonnou riaditeľkou ruského startupu Luka Inc, ktorý sa zaoberá výskumom umelej inteligencie. Jej najlepší priateľ Roman Mazurenko zomrel v novembri 2015 pri autonehode a Eugenia sa s jeho smrťou nedokázala zmieriť. Tri mesiace pracovala na vytvorení Romanovho digitálneho ja. Do počítača nahrala všetko, čo jej v súvislosti s nebohým priateľom prišlo na um: jeho fotky, novinové články, v ktorých ho spomínali, aj SMS komunikáciu.

Keďže Romanovo telo nechali spopolniť, Eugenia nemôže navštevovať jeho hrob. K dispozícii však má chatovacieho bota, s ktorým môže komunikovať. Mnohí, čo Romana poznali, tvrdia, že program zosnulého muža napodobňuje takmer dokonale.

„Bol to prvý blízky človek, ktorého som stratila," tvrdí Eugenia. „Nevedela som, ako zareagovať, snažila som sa nič necítiť, ale nešlo to. Je tomu takmer rok a tá strata stále bolí. Žiadny program Romana nenahradí, ale aspoň mi ho pripomína."

O spomienku na priateľa sa podelila aj so svetom. Možno to znie morbídne, ale aplikáciu s názvom Luka nájdete aj v internetovom obchode Applu. Mnohí, ktorí s chatovacím botom komunikovali, tvrdia, že jeho odpovede sú na nerozoznanie od skutočnej osoby. Na druhej strane to však ho niektorí považujú za neprirodzené a strašidelné.

V názoroch sa rôznia aj Romanovi rodičia. Zatiaľ čo jeho matka je šťastná, že sa takto dozvedá viac o svojom dieťati, otcovi program stále pripomína krutú stratu. Názor na chatovacieho bota, ktorý pripomína zosnulú osobu, si však musí urobiť každý sám.

Autor: Liam


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské