Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu

13.10.2018 | TechMag

Talianske jazero Como je dnes známe predovšetkým výrobou kvalitných odevov z hodvábu. Nedávno však do povedomia vstúpilo aj unikátnym archeologickým nálezom, ktorý sa stal jedným z najhodnotnejších na Apeninskom polostrove. Vedci tu pri vykopávkach pod divadlom Cressoni našli stovky zlatých mincí, ktoré pochádzajú z čias antického Ríma.

Celá oblasť jazera Como je podľa talianskeho ministra kultúry Alberta Bonisoliho doslova studnicou pokladov pre archeológiu. Dôkazom je aj nález mincí z 5. storočia pred Kristom. Nachádzali sa v bridlicovom krčahu, ktorý bol prasknutý a odhaľoval tak blýskajúci sa poklad vo vnútri.

Najšialenejšie činy Caligulu: Rímsky cisár chcel byť bohom

Celkovo 300 mincí nájdených v krčahu pochádza z roku 474 pred Kristom. Unikátna je práve samotná doba, z ktorej mince pochádzajú. Len málokedy sa totiž podarí nájsť mince práve z tejto éry a navyše v takom obrovskom množstve. Majú nevyčísliteľnú hodnotu, ak by sa však predsa len objavili na čiernom trhu, potenciálny kupec by za ne zaplatil niekoľko miliónov eur.

Boudica: Žena, ktorá pripravila Rimanom krutú pomstu

Divadlo Cressoni, pod ktorým sa mince našli, postavili v 18. storočí a prvýkrát otvorilo svoje brány návštevníkom v roku 1870. Neskôr sa z neho stalo kino a napokon ho z finančných dôvodov úplne zavreli v roku 1997.

Budova bola určená na zbúranie a na jej mieste mal vyrásť apartmánový komplex. Plány na výstavbu sa však z dôvodu nájdenia mincí budú musieť odložiť. Minimálne do momentu, kedy archeológovia vyhlásia miesto za úplne preskúmané.

Muži a ženy, pred ktorými sa triasol Rím

Vedci sú samozrejme mimoriadne zvedaví, čo ešte v danej lokalite nájdu. Ministerstvo kultúry im svojimi nariadeniami pomáha a v snahe ochrániť historické dedičstvo vydáva nariadenia, ktoré hrajú do karát skôr archeológom než developerom.

Odborníci tvrdia, že v severnom Taliansku sa nikdy nič podobné nenašlo a ide o unikátny objav. Teraz už len stačí zabezpečiť, aby na nálezisku nepátrali aj tí, ktorým nejde o zachovanie kultúrneho dedičstva, ale o vlastné obohatenie.

Autor: Noel
Foto: FB/Mibac


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco