Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Odpadková katastrofa: Plastové obaly sú aj 11 kilometrov pod morom

23.5.2019 | TechMag

Plastové odpadky sú všade, ešte aj na oceánskom dne boli skôr, než ľudia. Eufóriu z historicky prvého úspešného ponoru človeka na dno Mariánskej priekopy, čo je najhlbšie miesto oceánu, zatienila informácia, že tam v hĺbke takmer 11 kilometrov našli obal od sladkosti a plastové vrecúško.

Najhlbšie miesto zemského povrchu s názvom Mariánska priekopa sa nachádza v Tichom oceáne a ešte donedávna nebolo ľudstvom preskúmané. Až Američan Victor Vescovo sa ako prvý človek úspešne ponoril až na morské dno. Ponorkou sa odvážny výskumník dostal až do hĺbky 10 972 metrov.

FOTO: Čo všetko nepatrí do mikrovlnnej rúry?

Ponor do takej hĺbky predstavoval veľké riziko a celá expedícia mohla veľmi jednoducho skončiť tragédiou. Našťastie sa tak nestalo aj vďaka veľkej pomoci tímu odborníkov, ktorí všetko monitorovali z hladiny oceánu. Victor Vescovo sa úspešne dostal až na dno oceánu, kde strávil štyri hodiny pozorovaním.

FOTO: Toto ste nevedeli: Čo všetko môžete kompostovať?

Okrem fascinujúceho podmorského života a štyroch nových živočíšnych druhov narazil Victor Vescovo v hĺbke 10 972 metrov na šokujúci nález. Na najhlbšom mieste oceánu sa nachádzal obal od sladkosti a plastové vrecúško. Ľudský odpad sa tak dostal na morské dno skôr, než samotný človek.

Prevratné eko nápady: Zachránia našu planétu?

Tento nález je ďalším vážnym upozornením na odpadkovú katastrofu, ktorá nám nekontrolovane likviduje planétu. Približne osem miliónov ton plastového odpadu sa ročne dostane do oceánov. Ak sa nič nezmení, do roku 2050 bude v oceánoch viac plastu, než rýb.

Pozrite si reportáž z expedície v Mariánskej priekope vo videu nižšie.

Autor: Theo
Zdroj foto: YouTube printscreen


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad