Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Obrovské čínske farmy: Viete, čo sa na nich pestuje?

18.1.2019 | TechMag

V pokojných vodách Pochajského, Žltého, Východočínskeho a Juhočínskeho mora plávajú farmy, ktoré nasycujú stovky tisíc ľudí. Sú obrovské a ľudia na nich chovajú najmä morské kôrovce a ustrice.

Foto: Edward Burtynsky

Farmy tvorí spletitá sieť plávajúcich klietok, ktoré miestni rybári pospájali drevenými lávkami a plošinami a dokonca si na nich postavili domy. Tu žijú doslova celé rodiny, ktoré sa len málokedy vydajú na pevninu.

Ohnivý rybolov: Unikátny zvyk uvidíte len na jedinom mieste

Fotografia na začiatku článku zachytáva farmy v provincii Fujian na juhovýchode Číny. Ľudia tu chovajú vodné bezstavovce, ktoré sa v krajine draka považujú za ohromnú delikatesu. Na banketoch sú vždy vyhľadávanou pochúťkou a Číňania ich zvyknú dávať aj ako dar.

FOTO: Rybár sa chváli svojimi úlovkami, vyzerajú ako z hororu

Marikultúra, špeciálne odvetvie akvakultúry, teda rybieho priemyslu, ktoré sa týka chovu morských živočíchov priamo v oceáne, tu dosiahla také rozmery, že sa dokonca stala turistickou atrakciou. Láka nielen Číňanov z vnútrozemia, ale i cudzincov.

Foto: Shutterstock

Čína je najväčším svetovým výrobcom i spotrebiteľom rýb. Celá tretina globálnej produkcie rýb pripadá práve na krajinu draka. Len asi 30 percent z tohto objemu pritom pripadá na morský rybolov, zvyšok rýb a iných živočíchov chovajú Číňania v jazerách, rybníkoch či umelých nádržiach.

Foto: Shutterstock

Za tento fakt dozaista môže aj tradícia. Rybie farmy existujú v Číne už viac než tritisíc rokov, v súčasnej gigantickej podobe ich ale poznáme až od 90-tych rokov minulého storočia.

Foto: Shutterstock

V posledných rokoch sa však ani v tejto krajine nevyhli poklesu produkcie rýb, najmä v dôsledku nadmerného rybolovu. Úrady dokonca museli vydať nariadenie, ktoré počas troch mesiacov v roku zakazuje lov rýb, aby mali zvieratá čas obnoviť svoje stavy.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter