Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

Nemravná rytina stará 1800 rokov? Pre Rimanov mal penis celkom iný význam

23.3.2019 | TechMag

Aj ľudia pred tisícročiami mali radi nemravné žartíky, alebo sa to aspoň môže zdať. Archeológovia síce na pozostatkoch Hadriánovho valu našli 1800 rokov starú rytinu, no zatiaľ čo my ju dnes považujeme za nemravnú, pre starovekých Rimanov mala celkom iný význam.

Ako naznačuje už jeho názov, val nechal v provincii Británia postaviť cisár Hadrián. Rimania mali s podmaňovaním si kmeňov na Britských ostrovoch obrovské problémy a trvalo desiatky rokov, kým sa im podarilo situáciu aspoň do určitej miery stabilizovať. Sever ostrovov však nikdy nedobyli, a tak sa cisár rozhodol nechať vztýčiť bariéru, ktorá by zadržala prílev barbarov zo severu.

Tarpeina skala: Miesto, kde končili životy rímskych zradcov

Služba na severnej hranici ríše bola pomerne nudná. Ak vojak práve nedržal hliadku alebo nebol poverený opravovaním poškodených častí valu, zväčša sa nudil. A práve nudu zaháňali muži rôzne, napríklad aj vyrývaním rôznych „umeleckých diel". Archeológovia veľké množstvo takýchto rytín nedávno objavili v povrchovom lome v grófstve Cumbria, kde sa ťažil pieskovec určený na opravu valu.

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu

Vedci našli v lome viacero rôznych nápisov a karikatúr, zrejme najzaujímavejší je však vyrytý penis. Dnešný človek by si myslel, že ide o hanlivý symbol a autora by považoval skôr za vandala než za rímskeho občana, opak je však pravdou. V starovekom Ríme bol totiž penis symbolom šťastia a až oveľa neskôr nadobudol svoj nemravný význam.

Nápisy na stenách lomu potom hovoria o tom, kedy sa tu ťažil materiál na opravu valu, no a karikatúry sa pre zmenu zameriavajú na zosmiešňovanie dôstojníkov, ktorí mali tieto opravy na starosti.

Boudica: Žena, ktorá pripravila Rimanom krutú pomstu

Rytiny na stenách lomu v Cumbrii patria k najdôležitejším, ktoré sa zatiaľ v rámci skúmania Hadriánovho valu podarilo nájsť. „Ponúkajú pohľad do organizácie opráv takého rozsiahleho obranného komplexu, akým bol Hadriánov val," tvrdí jeden z archeológov Mike Collins. „Treba ich však zaznamenať rýchlo. Erózia tieto rytiny značne poškodila a o sto rokov by už možno neboli čitateľné."

Archeológovia sa pri skúmaní rytín musia najprv spustiť na lane do desať metrov hlbokého lomu a následne laserom naskenovať vyryté obrazce. Skeny sa potom prevedú do digitálnej 3D podoby a ostanú tak zachované pre ďalšie generácie.

Autor: Noel
Foto: Newcastle University


Focus Media


Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 5023 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku