Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Nástupca plastových fliaš sa začína používať aj v praxi

27.5.2019 | TechMag

Zemi svitá na lepšie časy. Riešenie, ktoré by malo zabrániť tvorbe plastového odpadu, sa začína dostávať aj do praxe. Pozrite sa, kde odštartovali pitie z kapsúl.

Vodné kapsule sú vyrobené z morských rias, ktoré sú zbavené farby, chute i vône. Z rias je vytvorená tenká membrána, ktorá udrží v sebe rôzne druhy tekutín a je stráviteľná. Konzument tak okrem toho, že vypije nápoj, zje aj obal kapsule.

Odpadková katastrofa: Plastové obaly sú aj 11 kilometrov pod morom

28. apríla 2019 sa v metropole Veľkej Británie konal Londýnsky maratón. Namiesto plastových fliaš a jednorazových plastových pohárov, z ktorých bežci pili na predchádzajúcich ročníkoch, sa tento rok mohli po prvýkrát osviežiť práve zo spomínaných vodných kapsúl, v ktorých boli okrem čistej vody aj izotonické nápoje.

FOTO: Toto ste nevedeli: Čo všetko môžete kompostovať?

Týmto riešením sa predišlo použitiu 200-tisíc jednorazových plastových fliaš. Kopy plastového odpadu poodhadzovaného popri bežeckej trati sa tak stali minulosťou. Aj samotní bežci si kapsule pochvaľovali, keďže boli pre nich praktickejšie, než fľaše, či poháre.

Prevratné eko nápady: Zachránia našu planétu?

Práve športové i kultúrne podujatia, ktorých sa zúčastňujú tisícky ľudí patria k najväčším producentom plastového odpadu najmä kvôli jednorazovým pohárom, tanierom a príborom. Na podujatiach sa v čoraz väčšej miere ponúkajú nápoje v zálohovaných opätovne použiteľných pohároch, čo je síce dobrá správa, ale stále to nestačí a treba hľadať ekologickejšie riešenia, aby sa odpad ešte viac minimalizoval. Veď planétu máme iba jednu, prestaňme si ju zamorovať odpadom.

Autor: Tatiana
Zdroj foto: instagram.com/oohowater


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie