Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

Našli najstarší vrak lode, zmení náš pohľad na moreplavbu

24.10.2018 | TechMag

Nález, ktorý nemá obdoby. Aj tak titulujú archeológovia objavenie lode na dne Čierneho mora. Má ísť o vôbec najstarší zachovalý vrak v dejinách a pred zrakmi ľudí mal byť ukrytý 2400 rokov. Pochádza teda ešte z čias antického Grécka.

Plavidlo má dĺžku 23 metrov a predpokladá sa, že ho postavili Gréci. Archeológov tento objav doslova šokoval. Paluba, sťažne a dokonca aj veslárske lavice: to všetko je na svojom mieste v hĺbke asi dva kilometre. Práve nedostatok kyslíka v takejto hĺbke mal pomôcť tomu, že sa plavidlo našlo v zachovalom stave. Nehostinné podmienky totiž bránia prítomnosti organizmov, ktoré sa živia organickými materiálmi. Napríklad drevom.

Semiramidine visuté záhrady: Mohol div sveta naozaj existovať?

„Nemyslel som si, že je možné nájsť nedotknutú loď z klasického obdobia dejín," uviedol pre médiá profesor Jon Adams, vedúci výskumného projektu pre bádanie v Čiernom mori. „Celkom to zmení nielen naše chápanie toho, ako sa kedysi stavali lode, ale prinesie to aj nový pohľad na moreplavbu v starovekom svete.

Potopená loď sa najväčšou pravdepodobnosťou patrila nejakému obchodníkovi. Ide o typ plavidla, ktorý výskumníci doteraz poznali len z kresieb vyobrazených na antickej keramike. Jednou z nich je napríklad „Váza sirén", ktorá je dnes vystavená v Britskom múzeu. Tá pochádza približne z rovnakého obdobia ako vrak lode a je na nej zobrazený Odyseus, ktorý sa plaví okolo Sirén a snaží sa odolať ich vábivému spevu.

Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu!

Výskumný tím plánuje ponechať plavidlo na mieste, kde sa potopilo, a ďalej ho skúmať. Archeológovia odobrali len vzorku kvôli určeniu veku lode prostredníctvom rádiokarbónovej metódy datovania. Tá potvrdila, že skutočne ide o vôbec najstarší zachovalý vrak, aký sa kedy podarilo nájsť.

Členom projektu pre bádanie v Čiernom mori sa za posledné tri roky podarilo objaviť 60 lodí. Mimo iných medzi ne patria napríklad kozácka flotila zo 17. storočia, obchodné plavidlá z Rímskej ríše i s nákladom a napokon aj najnovší nález, ktorý sa zapíše do dejín.

Autor: Noel
Foto: Youtube, Profimedia, Google Maps


Focus Media


Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 32546 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco