Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Našiel sa najstarší strom v Európe, uhádnete, koľko má rokov?

13.6.2018 | TechMag

Volá sa Italus, rastie na prudkom svahu jedného z kopcov v talianskom národnom parku Pollino a objavili ho len nedávno. Ide o strom, ktorý je podľa vedcov najstarším v Európe.

Tím odborníkov z Univerzity v Tuscii vedený Gianlucom Piovesanom prehľadával národný park práve v domnienke, že tu nájdu naozaj staré stromy. Hneď, ako zbadali Italus, vedeli, že majú pred sebou naozajstného starca. Avšak ani len nedúfali, že pôjde o vekového rekordéra, ktorý má najmenej 1230 rokov.

Najizolovanejší strom sveta: jeho koniec bol smutný aj ironický

Borovica pancierová menom Italus síce takmer postráda korunu, inak je však zdravá a kypí životom. Zistiť, aký je jej skutočný vek, sa však ukázalo byť obrovskou výzvou. Vnútro kmeňa, kde sa mali nachádzať najstaršie letokruhy, sa totiž z neznámych dôvodov úplne rozpadlo. Vedci nezabudli poznamenať, že sa s ničím podobným dosiaľ nestretli, a zároveň museli vymyslieť inú metódu určenia veku, keďže rátanie letokruhov neprichádzalo do úvahy.Botanikom pomohlo miesto, kde strom rastie. Ide totiž o kopec s vápencovým podložím, z ktorého prastaré korene Italusu na niektorých miestach vystupujú. Pomocou rádiokarbónovej metódy tak napokon určili, že strom má najmenej 1230 rokov.

Piaty najstarší strom sveta zhorel kvôli závisláčke. Nevidela na drogy

Fakt, že strom prežil toľké roky, je zrejme daný tým, na akom odľahlom mieste rastie. To ho uchránilo nielen pred drevorubačmi, ale aj lesnými požiarmi. Zaujímavé však je, že v oblasti, kde Italus rastie, našli vedci tisíce borovíc vo veku 500 až 600 rokov, ale iba tri, ktoré sú staršie ako tisíc rokov.

Ako ponorenie do kyseliny: strom spôsobuje bolesť, ktorá núti k samovražde

Za zmienku stojí tiež zistenie, že globálne otepľovanie a zmeny klímy sa na prastarých stromoch zrejme vôbec nepodpisujú. Aspoň nie negatívne. Italus v posledných rokoch kypí životom a nezdá sa, že by tomu malo byť v budúcnosti naopak. Je preto pravdepodobné, že bude rásť ešte celé stáročia.

Autor: Noel
Foto: Gianluca Piovesan


Video k téme
Focus Media


Otestujte si svoje erotické IQ
Otestovalo sa 32837 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica