Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Najvyšší tehlový mrakodrap: Taký ťažký, že sa prepadol pod zem

11.9.2019 | TechMag

Budova so 16 poschodiami sa v mete plnom mrakodrapov stratí, o Manadnocku to ale neplatí. Stojí v Chicagu a napriek tomu, že má len 60 metrov, drží jeden výškový rekord. A je to posledný tehlový mrakodrap na Zemi.

Monadnock postavili v roku 1893, teda v čase, keď boli tehly tým najkvalitnejším stavebný materiálom. Ľahko sa vyrábali, boli lacné a univerzálne. Problém je akurát s ich hmotnosťou, sú totiž príliš ťažké a ak je tehlová budova príliš vysoká, zrúti sa pod vlastnou váhou. Moderné budovy už majú nosné stĺpy zo železobetónu a múry sú naopak pomerne ľahké. Koncom 19. storočia tomu tak nebolo.

FOTO: Výhľady z najvyšších budov sveta, ktoré sa oplatí vidieť

Výstavba Monadnocku trvala dva roky. Dodnes je najvyššou budovou sveta, ktorá je celá z tehál. Múry na úrovni ulice sú hrubé takmer dva metre a prízemie stavby je dosť tmavé a pochmúrne. Čím vyššie, tým sú múry tenšie a miestnosti priestrannejšie. Na 16. poschodí už majú obvodové steny iba 45 centimetrov.

Rozhodnutie o tom, že pri stavbe sa použijú iba tehly, súviselo s mokrým podkladom. Novinári vtedy písali, že pôda v Chicagu je ako želatínový koláč a všetko ťažké sa do nej ponorí.

Tento mrakodrap nie je pre živých, bývajú v ňom mŕtvi

Architekti sa tomu chceli vyhnúť a tak navrhli základovú dosku z betónu, do ktorého sa nahádzali koľajnice. Hmotnosť budovy je tak rozložená na väčšiu plochu. Doska sa tiahne od mrakodrapom ešte tri metre v každom vodorovnom smere, ale napriek tomu Monadnock po dokončení klesol o 60 centimetrov, hoci sa očakávalo, že pôjde len o 20 centimetrov. Preto sa do prízemia schádza po schodíkoch.

FOTO: Muž, ktorý nepozná strach zo smrti

Monadnock bol prvou budovou v USA, pri ktorej stavbe sa použil aj hliník. V tom čase išlo o materiál budúcnosti a zhotovili z neho dekoratívne schodiská.Posmelení úspechom nechali majitelia mrakodrap rozšíriť. Jeho nová južná časť však už má oceľovú nosnú konštrukciu. Po dokončení bol Nonadnock najväčšou kancelárskou budovou sveta a mohol pojať šesťtisíc osôb. Toľko vtedy nebývalo vo väčšine miest v štáte Illinois. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Ste hypochonder?
Otestovalo sa 14827 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany