Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

Najväčšie zabudnuté tragédie: Už ste o nich počuli?

1.8.2019 | TechMag

Sú tragédie ako Pompeje, či potopenie Titanicu, ktoré stále majú svoje pamätné miesta v histórii. No nie sú jediné. Mnohé ďalšie si pritom vyžiadali životy tisícov ľudí, avšak zapadli prachom. Pritom rozhodne nešlo len o drobné nešťastia.


Pád Rana Plaza

Pád polyfunkčného objektu v Bangladéši je jednou z najväčších stavebných katastrof, ktorá sa odohrala v modernej histórii. Presnejšie v roku 2013. V budove boli kancelárie a obchody. Ako prvé sa objavili na budove výrazné pukliny deň pred pádom.

Fotografie, ktoré zachytili okamihy tesne pred tragédiami

Budova bola síce evakuovaná, no jej zhotoviteľ vyhlásil, že problémy sú vyriešené a nie je problém sa vrátiť. Tritisíc ľudí nastúpilo do práce. Tesne pred deviatou hodinou ráno sa trhliny prehĺbili a 24. apríla sa stavba zrútila. Zahynulo 1134 ľudí a ďalšie stovky boli zranených.Španielska chrípka
Veľa sa o nej nehovorí, ale v rokoch 1918 až 1920 si vyžiadala viac ako 50 miliónov ľudských životov. Obrovské číslo? Áno, ale ak sa pozrieme na chorobnosť, infikovaných bolo až 500 miliónov.

Katastrofy, vďaka ktorým je náš svet bezpečnejší

Španieli ju volali francúzska chrípka, Francúzi zasa španielskou, ale nikdy sa nepodarilo presne určiť epicentrum nákazy tejto pandémie vírusu H1N1 v Európe.


Smutné divadlo

Jeho obeťami boli deti. V roku 1883 sa v britskom Victoria Hall začalo predstavenie pre deti, ktoré malo vyvrcholiť rozdávaním cien deťom v hľadisku. Avšak deti, ktoré boli v galériách začali utekať, aby sa im ceny ušli. Viac ako tisíc detí vytvorilo nezadržateľné stádo, ktorého výsledkom bolo 183 mŕtvych, udupaných. Od tohto momentu sa začali na všetkých budovách používať dvere, ktoré sa otvárajú smerom von, čo spôsobilo práve dôvod tlačenice, ktorú mnohé deti neprežili.


Smog v Londýne

Dnes sa sťažujeme na vysokú mieru znečistenia ovzdušia, ale bolo aj horšie. V roku 1952 smog a znečistenie v hlavnom meste Anglicka dostali takú úroveň, že spôsobili množstvo úmrtí. Smog, znečistenie ovzdušia, nedýchateľný vzduch sa na štyri dni zahalili Londýn.

Ako z filmu Nezvratný osud: Muž prežil pád lietadla v Etiópii

Mohli za to výpary z áut, lokomotív, spaľovanie uhlia z domov, čo sa vplyvom počasia držalo pri zemi. Za štyri dni na problémy s dýchaním zahynulo štyritisíc ľudí. Za mesiac, v ktorom problémy pretrvávali, malo údajne umrieť až 12-tisíc nevinných.


Požiar vo väzení

Ide o rizikovú záležitosť, hlavne ak sú väznice preplnené, ako to bolo v Ohiu v roku 1940. Po vypuknutí požiaru bolo v zariadení vyše štyritisíc väzňov, čo bolo viac ako mohlo byť vzhľadom na kapacitu. Preto sa o prípade veľa nehovorilo. Niektorí dozorcovia otvorili cely, iní sa snažili zabrániť pri požiari stratám väzňov. Výsledok bol 322 väzňov mŕtvych a 230 zranených.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock, Public Domain


Focus Media


Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 26145 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco