Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Najväčšia drevená stavba v Európe sa pomaly rozpadá, prichádzame o kultúrne dedičstvo

4.5.2019 | TechMag

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o prerastenú chatrč, ktorá sa čo nevidieť zrúti. V skutočnosti ide o najväčšiu drevenú stavbu v Európe a druhú najväčšiu vo svete. Leží neďaleko Istanbulu a volá sa sirotinec Prinkipo.

Nízky kopec neďaleko Istanbulu zdobí naozaj nevšedná budova. Stavali ju s tým zámerom, že po dokončení sa stane luxusným hotelom s kasínom. Majitelia však na tento účel nedostali povolenie, a tak zo stavby spravili sirotinec. Fungoval 60 rokov a starali sa v ňom o grécke pravoslávne deti. Dnes je už vyše polstoročia v ruinách.

FOTO: Najdlhší bambusový most na Zemi: Každý rok ho stavajú znovu

Prinkipo má šesť poschodí a úžitková plocha izieb tvorí 20-tisíc metrov štvorcových. V roku 1898 ju navrhol architekt turecko-gréckeho pôvodu Alexander Vallaury pre európsku vlakovú firmu Compagnie Internationale des Wagons-Lits, ktorá sa okrem iného zaoberala aj prevádzkou legendárneho vlaku Orient Express.

FOTO: Najznámejšie stavby minulosti: V časoch najväčšej slávy vyzerali impozantne

Budova mala pôvodne slúžiť zámožným cestujúcim ako päťhviezdičkový hotel. Európania sa totiž v období zvanom aj Belle Époque, teda v rokoch 1890 až 1914, do Istanbulu doslova hrnuli. Tí, ktorí nemalo hlboko do vreciek, sa podľa prvých plánov mali ubytovávať práve v hoteli firmy Compagnie Internationale des Wagons-Lits.

Spoločnosti však urobil škrt v jej zámeroch sultán Abdülhamid II. Licenciu na prevádzkovanie hotela, kde by prebiehali hazardné hry, odmietol udeliť, a to z morálnych dôvodov.

Budova však už stála a firma sa ju teda pokúsila predať. Kúpila ju manželka prominentného gréckeho bankára Eleni Zarifiová, ktorá ju darovala Konštantínopolskému ekumenickému patriarchátu. Táto cirkev z Prinkipa urobila sirotinec, ktorý bol v rokoch 1903 až 1964 domovom približne 5 800 detí. Následne ho museli zavrieť, dôvodom bolo rastúce politické napätie medzi Gréckom a Tureckom ohľadom ostrova Cyprus. V roku 1997 budovu skonfiškovala turecká vláda, súd však o 13 rokov neskôr nariadil jej vrátenie Konštantínopolskému ekumenickému patriarchátu.

Najdlhšie mólo na svete: Ľudia si na ňom musia brať taxíky

V roku 2018 navrhli sieť mimovládnych organizácií Europa Nostra a Európska investičná banka zaradiť sirotinec Prinkipo na zoznam siedmich najohrozenejších kultúrnych pamiatok starého kontinentu. Konštantínopolský ekumenický patriarchát chce budovu opraviť a udržiavať, chýbajú mu však peniaze. Do celej situácie vnáša aj naďalej nestabilitu vzťah Grécka a Turecka. Je tak dosť možné, že najväčšia drevená stavba Európy sa už o pár rokov stane minulosťou.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 26175 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany