Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Najlepšie optické klamy, ktoré v poslednej dobe pohli internetom

7.9.2019 | TechMag

Optické klamy sú mimoriadne obľúbené prakticky u všetkých ľudí. Každý si chce dokázať, že práve uňho nebudú fungovať, no existuje len málo výnimiek odolných voči optickým klamom. Ktoré klamy v posledných rokoch najviac pohli internetom?


Čiernobiela fotografia?

Túto fotografiu zverejnila Holly McKeeová na svojom Twitteri. V priebehu pár hodín o nej vedeli milióny ľudí. Holly odfotila oddelenie s detským oblečením a na prvý pohľad sa zdalo, že použila čiernobiely filter. Nik nechcel veriť, že záber vznikol bez akéhokoľvek zásahu fotografa. Holly to musela dokázať prostredníctvom videa, ktoré vás presvedčí, že vravela pravdu.


Farebný záber?

Táto fotka je na tom presne naopak. Je čiernobiela, ale pomocou čiar sa podarilo dosiahnuť efekt farebnosti. Bližšie sme o tomto optickom klame písali tu.


Akú farbu má komoda?

Túto otázku položil autor fotografie používateľom sociálnej siete Reddit. Strhla sa debata, či je modrošedá, alebo naopak bieloružová. Napokon sa ukázalo, že išlo skutočne o modrošedú a ružový nádych dodáva nábytku osvetlenie miestnosti ladené do červena.


Chýbajúca noha

Na instagramovom účte Instylemagazine sa objavila fotografia troch celebrít, ale neboli to ony, čo ľudí zaujalo. Predmetom pátrania sa stala druhá noha Kendall Jennerovej (slečna v oranžovom). Ľudia sa hádali, kreslili čiary, posielali si vysvetlenia, až kým nevysvitlo, že noha sa skrýva pod šatami.


Duny, či jamy?

Fotografiu zverejnil na svojom Twitteri astronaut Luca Parmitano, ktorý k nej pridal popis: „Piesočné duny z vesmíru." Ihneď sa strhla debata, či náhodou nejde o diery v zemi. Jednému človeku napadlo obrázok otočiť a hneď bolo jasné, kde je pravda.

Umenie maskovať: Keď mali drevené pne vplyv na chod dejín

Podľa Parmitana sú duny ako obrázky Mauritsa Eschera, ktorý sa zaoberal paradoxmi panoramatického kreslenia. Určite poznáte napríklad jeho obrázok so schodmi, ktorí konštantne mätie ľudské mozgy. No a na takom princípe podľa Parmitana funguje aj jeho fotka s dunami.


Hýbe sa, či nie?

Zdá sa, že vrtuľník sa vznáša vo vzduchu bez toho, aby sa mu hýbala vrtuľa. Tento efekt sa dá však dosiahnuť jednoducho, stačí zladiť obrazovú frekvenciu videa s rýchlosťou rotácie vrtule. Vznikne presne taký stroboskopický efekt, aký uvidíte vo videu pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 37906 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany