Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Najhlasnejší zvuk, aký ľudstvo počulo. Krakatoa vybuchla smrtiacou silou

1.6.2019 | TechMag

26. augusta 1883 sa obyvatelia ostrova Krakatoa zobudili do obyčajného rána. Venovali sa bežným činnostiam, zatiaľ čo z troch sopečných kužeľov na ostrove stúpal dym. Ľudí to prekvapilo, ale nevystrašilo. Nik nepanikáril ani sa nepokúšal z ostrova odísť. A to bola chyba. Nasledujúce ráno totiž došlo k jednej z najväčších sopečných erupcií v dejinách.

Otrasy cítili v New Yorku, zvuk výbuchu bolo počuť na 4600 kilometrov vzdialenom ostrove Rodrigues. Erupcia sopky Krakatoa bola zrejme najhlasnejším zvukom, aký kedy ľudia zachytili. Spôsobila smrť najmenej 36-tisíc ľudí doslova roztrhla ostrov, z ktorého ostalo len 30 percent pevniny.

FOTO: Pod nánosmi popola: Pozrite sa, ako zomreli ľudia v Pompejách

Seizmológovia vnímali menšie otrasy už mesiace pred erupciou, neprikladali im však vážnejší význam. V júni 1883 došlo k menšiemu výbuchu, ktorý na týždeň zahalil ostrov do dymu. Odvtedy zo sopečných kužeľov vychádzali nepretržité stĺpy dymu.

26. augusta o druhej poobede vypustil vulkán obrovské mračno popola, ktoré pokrylo celý ostrov a vystúpilo až do výšky 20 kilometrov. Potom začalo dochádzať k menším erupciám približne každých desať minút.

Dievča, ktoré sa stalo symbolom tragédie: Ako vyzerali jeho posledné hodiny?

Posádky lodí v Indickom oceáne vnímali horúci popol, ktorý klesal na paluby, a obávali sa požiarov. V noci z 26. na 27. augusta zasiahli ostrovy Jáva a Sumatra dve menšie vlny cunami, pričom tieto ostrovy boli vzdialené asi 40 kilometrov od Krakatoy.

27. augusta došlo k štyrom mohutným erupciám. Prvá vyšla z najsevernejšieho kužeľa Perboewatan, druhá z prostredného Dananu. Ako tretia vybuchla Krakatoa, ktorá spôsobila katastrofu.

FOTO: Pred bránami pekla: takto vyzerá kráter sopky zblízka

O 10:02 Krakatoa sa ozval najhlasnejší zvuk v dejinách ľudstva. Odhaduje sa, že mal hodnotu 310 decibelov, pričom explózia jadrovej bomby v Hirošime dosiahla hodnotu „len" 248 decibelov. Experti odhadujú, že ktokoľvek v okruhu 15 kilometrov musel ohluchnúť.

Uvoľnila sa energia o sile 200 megaton TNT. Najsilnejšia atómová bomba Cár pritom mala len 57 megaton.

O 10:41 ostávala z ostrova už iba tretina. Ozvala sa ešte štvrtá, avšak už slabšia erupcia. Prakticky všetci ostrovania zomreli. Erupcie navyše vyvolali sériu udalostí, ktoré ovplyvnili nielen nasledujúce dni, ale aj roky.V prvom rade išlo o 30 metrov vysoké vlny cunami, ktoré zasiahli pobrežie Sumatry. Ďalej tu bola tlaková vlna, ktorá putovala do vzdialenosti tisíc kilometrov od ostrova. Posádky lodí v ďalších rokoch hovorili o telách obalených sopečným nerozpustným popolom, ktoré plávali v okolí ostrova. Takéto mŕtvoly sa dokonca doplavili až do Juhoafrickej republiky.

Vplyv erupcie na klímu cítili až v Kalifornii. V San Diegu a Los Angeles zaznamenali rekordné zrážky napriek tomu, že fenomén El Niño, s ktorým sa zvykli spájať, sa v tom roku neobjavil. Častice prachu a popola vytvárali v atmosfére ešte celé mesiace zvláštne vizuálne divadlo a farbili oblohu dočervena. Dokonca na východnom pobreží USA často prichádzali hadiči k miestam, odkiaľ podľa svedkov vychádzali svetlá požiarov. Išlo pritom len o optický klam. Ten podľa niektorých zachytili aj maliar Edvar Munch na svojom slávnom obraze Výkrik.

Krakatoa nie je pokojná ani dnes. Stále ide o aktívnu sopku a znepokojuje okrem iného aj tým, že ročne podrastie o štyri metre.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Video k téme
Focus Media


Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46998 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany