Centrum.sk: Pondelok, 14.10.2019
meniny má Boris
   

Macuhuitl: Brutálna zbraň Aztékov, ktorej sa báli aj Španieli

18.7.2019 | TechMag

O aztéckej zbrani s názvom macuahuitl sa toho veľa nevie. S istotou sa však dá povedať, že v nepriateľoch vyvolávala strach. Niet divu. Išlo totiž o asi metrovú palicu so vsadenými úlomkami obsidiánu. A tie mohli byť ostrejšie než oceľ.

Foto: Wikimedia/Zuchinni one

Bežní ľudia tejto palici v Mexiku nepovedia inak ako „obsidiánová motorová píla". Išlo o najobávanejšiu zbraň Aztékov a dokonca aj španielski conquistadori vo svojich brneniach si dávali dobrý pozor, aby sa od bojovníkov vyzbrojených macuahuitlom držali ďalej.

FOTO: Láska a vojna: Takto vyzeralo lúčenie vojakov s frajerkami

Možno vás prekvapí, že účelom takejto zbrane nebolo okamžité zabitie protivníka. Práve naopak. Dotyčného mala zraniť a spôsobiť mu trýznivú bolesť, avšak mal vydržať nažive, kým ho nedovliekli do chrámu, kde poslúžil ako rituálna obeť.

Foto: Public Domain

To však neznamená, že by sa ňou nedalo zabiť. Španieli rozprávali desivé príhody o tom, ako aztécki bojovníci dokázali macuahuitlom odseknúť hlavu nielen človeku, ale dokonca aj jeho koni. Jeden zo spoločníkov conquistadora Hernána Cortésa v roku 1519 napísal:

„Majú zvláštne zbrane. Sú z dreva a držia sa oboma rukami, ale nemajú takú dlhú čepeľ ako obojručný meč. Na hranách sú drážky, do ktorých sa vkladajú kamenné nože ostré ako toledské čepele. Jedného dňa som videl Indiána bojovať s mužom na koni. Indián koňa zasiahol do hrudníka a nešťastné zviera rozpáral až po brucho. Bolo hneď mŕtve."

Meč kráľa Kou-tiena: Je ostrý ako britva aj po 2500 rokoch

Macuahuitl nebol len aztéckym vynálezom. Používalo ho viacero kultúr v strednej Amerike. Kmene medzi sebou bojovali a potrebovali väzňov, ktorých chceli obetovať svojim bohom vojny.

Foto: Public Domain

V roku 2009 sa mexickému archeológovi Alofonsovi Arzavovi podarilo dokázať, že väčšina domnienok o brutálnej zbrani je naozaj pravdivá. V prvom rade overil, že macuahuitl slúžil primárne dvom účelom.

FOTO: Medicína na začiatku 20. storočia: Aj takto sa liečilo

Tupé časti palice slúžili na to, aby sa dala obeť dobiť do bezvedomia a odvliecť do obetného chrámu za minimalizácie rizika, že cestou zomrie. Obsidiánové čepele, ktorých bolo na jednej strane zbrane štyri až osem, slúžili prevažne na likvidáciu protivníka. Spôsoboval mimoriadne bolestivé rany a pri zásahu na správne miesto dotyčný behom pár minút vykrvácal. Ak nie, čakal ho opäť osud v obetnom chráme.

Do dnešného dňa sa nezachoval ani jeden pôvodný macuahuitl. Posledný z čias conquisty zhorel pri požiari španielskej kráľovskej zbrojnice v roku 1849. Kusy, ktoré existujú dnes, sú výsledkom rekonštrukcií na základe kresieb a opisov v knihách.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Babka je dnes krásný deň ?
Prečo sa pýtáš ?
Ocko povedal,že jedného krásného dňa ťa čerti odnesú a já som ešte nevidel čerta.

 
Virtuálny barCarribbean Night Carribbean Night
  • 3 cl hnedého rumu
  • 1 cl citrónovej šťavy
  • 3 cl pomarančovej šťavy
  • 4 cl ananásovej šťavy
  • 1 cl cukrového sirupu