Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

Krvavé vodopády v Antarktíde: čo spôsobuje tajomný úkaz?

11.5.2017 | TechMag

Krvavé vodopády v Antarktíde boli dlhé roky predmetom bádania. Zvláštny prírodný úkaz obostieralo množstvo teórií, najšialenejšia z nich ho interpretovala ako predzvesť blížiacej sa apokalypsy. Pravda je však úplne iná.

Vedci si spočiatku mysleli, že nezvyčajná farba vody je dôsledkom prítomnosti červených siníc. Ako sa však ukázalo, na vine je obyčajné železo. To sa nachádza v nezamrznutej vode pod povrchom ľadovcov a keď sa dostane na povrch, v styku s atmosférou začne oxidovať a sfarbovať sa do červena.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Krvavé vodopády po prvýkrát pozorovali v roku 1911, až donedávna bol však ich pôvod záhadou. Najnovšie štúdie ukázali, že vznikli pred 1,5 až štyrmi miliónmi rokov, keď pod sebou Tylorov ľadovec uväznil slané jazero. V ňom sa neskôr nevytvorila iba jedna rieka, ale celá ich sieť.

FOTO: Najkrajšie vodopády sveta: je medzi nimi aj jeden slovenský

Teplota tuhnutia slanej vody je vyššia než tej sladkej. Vďaka tomu voda v riekach pod ľadovcom prúdi a v konečnom dôsledku tak umožňuje aj vyvieranie na povrch v podobe červených vodopádov.

FOTO: Dychberúce zábery Antarktídy


Ich tajomstvá sa postupne poddávajú vedeckému bádaniu, napriek tomu však pokles záujmu odborníkov o tento fenomén neustáva. Dôvodom je nielen jeho nezvyčajná farba, ale napríklad aj prítomnosť zvláštnych mikroorganizmov, ktoré produkujú energiu vďaka sulfátom a oxidom železa. V Krvavých vodopádoch existuje až 17 druhov takýchto mikróbov, pričom postupy, ktorými produkujú energiu, boli až donedávna vedcom neznáme.

Ide o ďalší dôkaz toho, že život na iných planétach mohol vzniknúť aj na úplne inej báze, než je tomu na Zemi.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18235 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie