Centrum.sk: Piatok, 19.7.2019
meniny má Dušana
   

Kôň z Pompejí: Výbuch sopky ho zakonzervoval, pred smrťou zrejme trpel

26.1.2019 | TechMag

Ruiny starovekého mesta Pompeje neprestávajú šokovať nielen vedcov, ale i laickú verejnosť. Len pred pár dňami archeológovia objavili stajňu a v nej pozostatky koňa, ktorý zahynul krátko po erupcii Vezuvu v roku 79.

Kôň bol viditeľne osedlaný a zrejme mal slúžiť niektorému z Pompejčanov, aby unikol čo najskôr z ohrozeného mesta. Objavili ho v stajni vedľa budovy, ktorú dnes volajú „Vila tajomstiev". Išlo o luxusnú starovekú usadlosť s výhľadom na more a kedsi patrila vysokopostavenému dôstojníkovi rímskej armády.

FOTO: Pod nánosmi popola: Pozrite sa, ako zomreli ľudia v Pompejách

Vilu odhalili archeológovia už začiatkom 20. storočia a odvtedy sa mnohokrát stala terčom útokov rôznych zlodejov. Stajňu sa však podarilo objaviť až nedávno. Predpokladá sa, že kôň patril tomu istému človeku, ktorý vlastnil aj vilu. Mal na sebe sedlo zdobené bronzom, čo značí, že jeho majiteľ rozhodne nemal hlboko do vrecka.

Pompeje: mesto hriechu, kde by sa aj súčasní zvrhlíci červenali

Nie je jasné, čo presne zviera zabilo. Najpravdepodobnejšie príčiny smrti sú dve: kôň sa buď zadusil sopečným popolom, alebo zomrel na prehriatie organizmu v dôsledku extrémnych teplôt po erupcii Vezuvu.

Oveľa krutejší osud by ho čakal, ak by sa potvrdila teória niektorých vedcov o uvarení sa zaživa. Teplota v bezprostrednom okolí sopky totiž mohla byť taká vysoká, že živým tvorom sa doslova uvarila krv a explodovali im mozgy.

Najhorší rok má ľudstvo dávno za sebou, buďte radi, že ste ho nezažili

Vzhľadom na fakt, že telo koňa sa našlo v stajni, je možné predpokladať, že ani jeho majiteľ neušiel osudu tisícok ďalších Pompejčanov. Telá mnohých z nich popol dokonale zakonzervoval a dodnes ležia tam, kde pred takmer dvomi tisíckami rokov zahynuli.

Autor: Liam
Foto: Profimedia


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie po rómsky : Kdepak ty ptáčku hnízdo máš ?
No predsa : " Kaj čvirikes bunkeros ?"

 
Virtuálny barRusty Nail Rusty Nail
  • 4,5 cl škótskej whisky
  • 1,5 cl Drambuie
  • limetka na ozdobenie