Centrum.sk: Štvrtok, 22.8.2019
meniny má Tichomír
   

K Zemi mieri supermasívna čierna diera, je dôvod na paniku?

26.10.2018 | TechMag

K Zemi mieri supermasívna čierna diera. Jej hmotnosť sa dá len ťažko predstaviť a Slnko je oproti nej zanedbateľným vesmírnym trpaslíkom. Jedného dňa vyhubí všetok život na našej planéte a vonkoncom sa k nám neblíži pomaly. Nekonečnom putuje rýchlosťou 110 kilometrov za sekundu. Našťastie sa však nachádza v strede galaxie Andromeda, ktorá je najbližšou susedkou Mliečnej dráhy. Je teda od nás ďaleko. Aspoň zatiaľ.

Supermasívne čierne diery sa nachádzajú v stredoch väčšiny známych galaxií. Svojou gravitáciou umožňuje obiehanie hviezd a tak udržiava galaxiu pohromade. Má to však aj jednu nevýhodu. Gravitačná sila čiernych dier vo Veľkej Andromede a Mliečnej dráhe je taká veľká, že spôsobuje približovanie oboch galaxií. Jedného dňa sa nevyhnutne zrazia.

VIDEO: Čierna diera roztrhala hviezdu na kusy, spravila z nej "špagety"

V strede Mliečnej dráhy sa nachádza supermasívna čierna diera, ktorá je asi 4,1-miliónkrát ťažšia ako Slnko. Pozrite sa na súhvezdia strelca. Tam niekde ju (ne)uvidíte. Je od nás vzdialená približne 26-tisíc svetelných rokov. A práve v tomto momente možno požiera nejakú hviezdu či dokonca celý solárny systém.

A predsa je čierna diera v Andromede 25-krát väčšia než tá v strede našej galaxie. Keď sa zrazia, víťazkou bude iba jedna z nich, a to tá ťažšia. Netreba sa však báť. Andromeda je od Mliečnej dráhy vzdialená 2,5 milióna svetelných rokov, a kým k nám dorazí, uplynú ešte štyri miliardy rokov.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock


Focus Media


Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 10286 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlap, ktorý sa ledva drží na nohách,sa pýta okoloidúceho:
Kde je tu zväz abstinentov?
Idete sa prihlásiť.
Nie, vyškrtnúť !

 
Virtuálny barNesAmaretto NesAmaretto
  • 4 cl mandľového likéru
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • 2 lyžičky cukru
  • 10 cl NESCAFÉ frappé