Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Jurský park plný klamstiev: T-rex v skutočnosti nereval a v pohode by ste mu ušli

3.10.2019 | TechMag

Hollywood miluje veľkoleposť, a tak sa aj z dinosaurov stali doslova kulty. Taký Tyranosaurus rex je vykresľovaný ako zabijak a kráľ všetkých prazvierat, no skutočnosť bola úplne iná.

Stačí jeden diel Jurského parku a máte dojem, že stretnutie s takzvaným T-rexom by ste neprežili. Súčasné výskumy, ktoré dokážu efektívne zbierať informácie z milióny rokov starých fosílií, ale poukazujú na opak. Známy dinosaurus nebol - ako ukazujú filmy - taký rýchly, nevedel sa na dvoch nohách vzpriamiť a ani neručal.

Objavili príbuzného Tyranosaura, vládol plazom pred 80 miliónmi rokov

Technológie približujú, že Tyranosaurus rex bol v skutočnosti pomalý a pohyboval sa kvôli svojej váhe veľmi ťažkopádne. Ušiel by mu aj netrénovaný človek, nakoľko rýchlosť dinosaura bola okolo 26 kilometrov za hodinu a človek bežne šprintuje rýchlosťou 24 kilometrov za hodinu. Stačilo by trochu pridať a ste v suchu.

Obrovská stopa dinosaura: aký gigant ju zanechal?

Klamstvom filmov je aj strašný tyranosaurí rev, ktorý naháňa zimomriavky. V realite mal prejav podstatne miernejší - niekto ho opisuje ako zvuky dnešného krokodíla, niekto dokonca ako híkanie vtáka emu. Dinosaury vraj celkovo skôr spevavo zaťahovali ako vtáky, než ručali ako monštrá.

Desať faktov o megalodonovi. Bol to postrach oceánov

Pri prepojení s vtákmi treba pripomenúť, ako to vyzerá s telom T-rexa. Napriek tomu, že je zobrazovaný ako tvor s kožou plaza, v skutočnosti ho zrejme pokrývalo perie. Našlo sa na viacerých nálezoch na krku aj hlave, takže možno predpokladať, že bolo aj nižšie. Z rýchleho a ručiaceho dino-kráľa, sa tak razom stáva prerastený operenec bez krídel.

Tieto zvieratá by človeka zjedli ako jednohubku!

Aby sme však T-rexa neobrali o všetky jeho tromfy, bol jedným z najväčších mäsožravých dinosaurov - výškou aj váhou. To je však asi všetko, v čom sa filmári trafili. Je ale jasné, že to by nám v kinách strach nenahnalo, a tak si Hollywood pomohol. V podstate tak ako vždy.

Autor: ling
Foto: Public Domain


Focus Media


Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 10201 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis