Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

IT-čkár nechcel platiť firme, postavil si dom sám. Podľa YouTube

20.10.2018 | TechMag

Ušetriť pri stavbe domu sa dá rôznymi spôsobmi. Napríklad aj tak, že si ho človek postaví sám, Uvedomil si to aj istý systémový analytik z Brazílie. Namiesto toho, aby si najal profesionálnu stavebnú firmu, pustil počítač a spoľahol sa na návody z YouTube.

Evandro Balmant má 33 rokov a s manželkou dnes býva v malebnom dome v meste Curitiba. Trvalo mu tri roky, kým ho od základov postavil. Nemal žiadne skúsenosti, napriek tomu sa mu to podarilo a skresal náklady o polovicu.

Miniatúrne domčeky: Neuveríte, z čoho sú vyrobené

Spočiatku sa do ambiciózneho projektu vôbec neplánoval pustiť. Keď ale zistil, koľko peňazí pýta stavebná firma, povedal si, že to aspoň vyskúša. Jeho svokor zdedil pozemok a povedal mu, že si na ňom Evandro s manželkou môžu postaviť dom. Keď mali už plné zuby hlučného apartmánu v takmer dvojmiliónovej Curitibe, rozhodli sa konať.

FOTO: Krásna študentka kreslí len perom a ceruzkou, jej skice vám učarujú

Evando si spočítal dve a dve a zistil, že ani keď spojí svoj 13. plat s manželkiným, nebudú mať dosť peňazí ani len na to, aby zaplatil robotníkom za položenie základovej dosky. Vtedy vstúpili do hry výučbové videá na YouTube. IT-čkár sa poradil s bratrancom, ktorý pracuje ako architekt, a ten mu povedal, že aj Evando ako amatér by položenie základovej dosky s pomocou videí mal zvládnuť.

Bolo rozhodnuté. Po pár týždňoch Evando prácu dokončil a na svoje vlastné prekvapenie zistil, že úspešne. Rozhodol sa teda pokračovať. Po prieskume trhu zvolil ako hlavný stavebný materiál ekologické tehly, ktoré poskytujú výbornú tepelnú i zvukovú izoláciu.

Pár vecí však urobiť nedokázal. Na vztýčenie nosných pilierov a stavbu nadzemného podložia pre istotu zavolal profesionálov. S krovom mu zasa pomohol otec a s položením škridiel opäť stavebná firma.

Nacistické budovy, ktoré stále stoja

Po troch rokoch bol dom hotový. Evanda a jeho manželku vyšiel v prepočte na 34-tisíc eur. Stavebná firma pýtala 70-tisíc eur, takže Balmantovci poriadne ušetrili. Treba však povedať aj to, že posledných 36 mesiacov bolo pre nich dosť hektických a nemali veľa voľného času. Napriek tomu ale svoju voľbu neľutujú.

Autor: Liam
Foto: Instagram/evandorbalmant


Focus Media


Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 56379 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie