Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

Horúčavy sužujú aj Francúzsko, Eiffelova veža vyrástla o 17 centimetrov

7.8.2019 | TechMag

Najznámejší monument francúzskeho hlavného mesta predstavovať netreba. Eiffelova veža je jedným zo symbolov Paríža a kým niektorí ju milujú, iní ju za masívny vzhľad nenávidia. Faktom však je, že na svojom mieste sa týči už od roku 1889, no tušili ste, že sa zväčšuje a zmenšuje?


Kolos, ktorý mal byť pôvodne 20 rokov od svojho postavenia zničený, má svoje tajomstvá. Jedno je práve to, že bolo v pláne ho rozmontovať, no jeho využitie počas druhej svetovej ho zachránilo. Veža stojí a tešia sa z nej milióny turistov. Tí si ju užívajú celoročne, pričom väčšina ani netuší, že v lete je vyššia, v zime zase nižšia.

Slovenské kaštiele a zámky, na ktorých očaríte každú ženu

Fyzika nepustí a nakoľko dielo Gustava Eiffela je skonštruované zo železa, reaguje na teplotu okolia. Absorbovanie tepla v letných horúčavách spôsobuje termálnu expanziu materiálu a veža rastie. Keď sa to vyčísli, môže sa zväčšiť až o neuveriteľných 17 centimetrov!

Pamiatky, ako ich nepoznáte. Oplatí sa pri nich otáčať dozadu?

Podobný princíp, no v opačnom pôsobení, platí aj v zime. Železo vstrebáva chlad, čím sa zmršťuje a o niekoľko centimetrov zmenšuje veľkosť celej Eiffelovky. Hoci rozdiely nie sú veľké a bežnému oku by zrejme unikli, predsa len možno povedať, že v lete je výhľad zo "železnej dámy" o čosi lepší.

Spoznáte známe slovenské lokality cez satelit? Skúste to

Či už sa teda necháte vyviezť výťahom, alebo si poctivo vyšliapete všetky železné schodíky ukryté vo vnútri konštrukcie, dostanete nezameniteľnú odmenu. Ste vo výške niečo cez 300 metrov a ako sa vraví - máte Paríž ako na dlani. Doslova.

Autor: ling

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku