Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

FOTO: Odkaz pre mimozemšťanov: Zábery, ktoré sa dostali za hranice slnečnej sústavy

26.12.2018 | TechMag

V roku 1977 vyslala americká NASA do vesmíru sondy Voyager 1 a Voyager 2. Nekonečným priestorom sa pohybujú aj dnes a od roku 2013 sú za hranicami Slnečnej sústavy. Na ich palubách sa navyše nachádza odkaz pre inteligentné formy mimozemského života. Ide o takzvané „zlaté platne".

V sondách sa nachádza 115 fotografii a množstvo nahrávok so zvukmi prírody. Šumenie vetra, hromy, štebot vtákov či spev veľrýb: to všetko a ešte oveľa viac má prípadným nálezcom jednej zo sond Voyager priblížiť, ako vyzerá život na Zemi.

Čo sa stane s ľudstvom, keď Slnko vyhasne? Odpoveď je jasná


Okrem prírodných zvukov sú prítomné aj piesne niektorých domorodých kmeňov, klasická i moderná hudba a hovorené pozdravy v 55 jazykoch. Vedci na čele s legendárnym Carlom Saganom nezabudli ani na inštrukcie v podobe symbolov, ktoré naznačujú, odkiaľ sonda pochádza a ako je možné platne prehrať.

Najstudenšie miesto vo vesmíre

Bude trvať 40-tisíc rokov, kým sa sondy prázdnym medzihviezdnym priestorom priblížia k inému planetárnemu systému. Je tiež takmer isté, že snímky, ktoré sa na ich palubách nachádzajú, ľudia už naživo nikdy neuvidia. Pozrieť sa na ne môžete aspoň prostredníctvom našej galérie.

Autor: Noel
Foto: NASA


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie