Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

FOTO: Námorné boje v prvej svetovej vojne: Pozrite si archívne zábery

29.10.2018 | TechMag

Prvá svetová vojna bola v rámci konfliktov v mnohom unikátna. Námorné boje neboli výnimkou. Práve počas nej si premiéru v masovom meradle odbili premiéru napríklad ponorky a tiež vôbec prvá moderná lietadlová loď: britská HMS Ark Royal.

O svojej ohromnej sile začali presviedčať aj lode typu dreadnought, ktoré predstavovali revolúciu v lodnom dizajne. Išlo doslova o plávajúce oceľové hrady, s ktorých palebnou schopnosťou musel počítať každý protivník.

Potopenie lode Szent István: Pozrite si jediné VIDEO svojho druhu

Na druhej strane sa príliš pomaly vyvíjala protiponorková obrana. Mínové polia, hlbinné nálože a hliadkovacie člny mali len slabú efektivitu a nebolo ťažké sa im vyhnúť. Trpeli najmä lode Dohody, pre ktoré boli nemecké ponorky nezmieriteľným nepriateľom. Sonarová technológia bola len v plienkach a jediný účinný spôsob, ako nájsť ponorku, bolo zazrieť je periskop. Ku dnu išlo jedno zásobovacie plavidlo Dohody za druhým a Atlantik bol bojovou zónou. Až vynález konvojového systému umožnil prepravu zásob cez oceán len s malým rizikom, že ich dostanú ponorky.

Fotografie z námorných bojov v prvej svetovej vojne nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco