Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FOTO: Krvavý konflikt, na ktorý sa zabúda: V Kórejskej vojne zomreli milióny ľudí

6.11.2019 | TechMag

Kórejská vojna začala 25. júna 1950, keď Severná Kórea napadla svojho južného suseda. Začal sa jeden z mnohých ozbrojených konfliktov studenej vojny, v ktorej mala každá strana svoju pravdu.

Pred druhou svetovou vojnou bola Kórea jednotnou krajinou. Rozdelila sa až v roku 1945 a Severokórejci ju chceli opäť zjednotiť. USA sa však báli šírenia komunizmu, a tak keď 25. júna 1950 začala invázia zo severu na juh, požadoval prezident Truman od OSN povolenie zasiahnuť. Organizácia naozaj rozhodla o vyslaní vojsk na Kórejský polostrov a do neznámej krajiny sa začali valiť vojaci z USA, Veľkej Británie, Turecka, Grécka a ďalších krajín. Priamu kontrolu nad ich aktivitami mala mať práve OSN.

Najhlúpejší dôvod na vojnu? Jedna sa rozpútala kvôli dubovému vedru

Vylodenie spojeneckých vojsk v Inčone znamenalo obrat vo vojne. Severokórejci ustupovali a zdalo sa, že konflikt bude čoskoro zažehnaný. Juhokórejci a ich spojenci sa však nezastavili len pri vytlačení nepriateľa za hranice. Chceli severokórejskú armádu úplne poraziť na jej území a oslobodiť krajinu od „komunistickej čižmy".

Tínedžerka, ktorá zvádzaĺa nacistov

V októbri 1950 už armáda OSN zahnala nepriateľa až na hranice s Čínou. Tá v obave vpádu spojeneckých vojsk vyslala protiútok. Začiatkom roku 1951 už vojská OSN stáli za 38. rovnobežkou unavené zo zdĺhavého ústupu. Nasledujúce dva roky sa boje postupne odohrávali práve v okolí tejto pomyselnej čiary, ktorá dnes tvorí hranicu medzi znepriatelenými krajinami.

Zdravotné sestry, ktoré možno právom označiť za hrdinky

Kórejská vojna skončila 27. júla 1953 v podstate remízou. Zomrelo asi milión Juhokórejcov a 1,5 milióna Severokórejcov. Hovoríme o civilistoch. Ďalšie milióny prišli o strechu nad hlavou. Medzi vojakmi boli státisícové strany. Spojenecké vojská prišli o 170-tisíc mužov, vyše 500-tisíc sa domov vrátilo so zraneniami.

Niekoľko fotografií z Kórejskej vojny nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica