Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FOTO: Jeruzalem pred 100 rokmi: Unikátne fotky dýchajú dobovou atmosférou

4.10.2019 | TechMag

Žiadne mesto nemá takú búrlivú históriu ako Jeruzalem. Tri náboženstvá ho považujú za posvätné, v dejinách ho 23-krát obliehali a 44-krát dobyli. Najpokojnejšie obdobie zažil pod nadvládou Osmanov, ktorá trvala 400 rokov. Začiatkom 20. storočia sa však chýlila ku koncu a práve z tohto obdobia pochádzajú nasledujúce unikátne fotky.

Keď vojská osmanského sultána Selima I. v roku 1517 dobyli Jeruzalem, ešte nebolo jasné, že turecká správa nad mestom potrvá štyri storočia. 16. storočie sa nieslo v znamení rozvoja, vyrastali tu nové hradby, ktoré obkolesili Staré mesto, obnovili sa studne, vznikali školy i charity. Koncom storočia ale Jeruzalem začal upadať a pokles životnej úrovne trval až do 19. storočia.

FOTO: Najkrajšie zábery svätej zeme

Toto obdobie sa vyznačuje roztržkami, ktoré medzi sebou viedli rôzne odnože kresťanstva o posvätné miesta v Jeruzaleme a Betleheme. Malé konflikty postupne prerástli až do konfliktov európskych mocností. Rusi sa stali ochrancami ortodoxných kostolov, Francúzi a Benátčania zasa dbali na katolícke svätostánky. V polovici 19. storočia už tu mala všetky európske mocnosti svoje konzuláty, ktorých pracovníci dbali na ochranu nemoslimských obyvateľov Jeruzalema. Platilo totiž právo, ktoré zvýhodňovalo práve moslimov.

Inšpirácia pre Godzillu: Rybári, ktorých ožiarila americká jadrová bomba

Pod tlakom Európy napokon Osmani zrovnoprávnili kresťanov a židov s moslimami, hoci mnohí vyznávači islamu s tým nesúhlasili. Posty na úradoch boli navyše obsadené najmä moslimami a politický systém v rámci mesta sa dal označiť za oligarchický. Z toho logicky vyplýva, že vplyv mali najmä bohaté moslimské rodiny. Demografická štruktúra obyvateľstva sa však menila, do Jeruzalema hojne imigrovali židia z východnej Európy a dôležitosť Starého mesta v porovnaní s novými štvrťami sa začala vyrovnávať. V 80. rokoch 19. storočia sa tak z moslimov stala menšina a rastúci vplyv sionistického hnutia v nich vyvolával obavy.

Už nimi nik neprehovorí: Vymreté jazyky, ktoré sú pre ľudstvo navždy stratené

V roku 1917, presne 400 rokov, ako Selim I. dobyl Jeruzalem, sa mesto a jeho okolie dostalo do britských rúk. O pár rokov vznikol takzvaný Britský mandát v Palestíne, ktorý skončil až v roku 1948 po arabsko-izraelskej vojne. To je už ale iný príbeh.Unikátne fotografie, ktoré zachytávajú život v Jeruzaleme na počiatku 20. storočia, nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis