Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Dlhoveké i nestarnúce: Jedno zviera nikdy nezomiera

14.6.2019 | TechMag

Jedným z najväčších prianí ľudstva je žiť bez starostí staroby. Večná mladosť a zdravie však existujú len v legendách a rozprávkach, a preto sa každý z nás musí zmieriť so starnutím a nakoniec so smrťou. Ibaže by sa nám podarilo implantovať schopnosti niektorých živočíchov, ktoré nezomierajú na starobu, ale najmä preto, že si ich servírujeme na stôl.

Nestarnúce homáre

Tieto morské živočíchy ľudia lovia ako pochúťky. Vedeli ste, že najťažší homár, ktorého kedy ulovili, vážil vyše 20 kíl? Žil pri pobreží Nového Škótska a vedci odhadujú jeho vek na 140 rokov, pričom homáre zvyčajne žijú od 50 do 100 rokov. No najfascinujúcejšie na ich živote je to ako starnú a zomierajú. Počas starnutia totiž nevykazujú žiadne straty chuti do jedla, sexuálnej túžby, energie či spomalenie metabolizmu. Pre homáre je charakteristické, že nezomierajú kvôli vysokému veku. Kým človek v určitej fáze života prestane rásť, homár rastie neustále. Od ľudí sa totiž líši tým, že produkuje enzým telomeráza, ktorý je schopný donekonečna obnovovať bunky. Homár umiera kvôli našim chuťovým pohárikom alebo ho unaví rast. Vnútorne však zomrie v stovke ako mladík.

Záhady hatérie bodkovanej: Je jediným plazom svojho druhu na Zemi

Najstarší živočích
Analýza severoatlantickej mušle, respektíve lastúrnika, ktorý uhynul v roku 2006, ukázala, že mala 507 rokov. Ide o vekový rekord nekoloniálneho živočícha. Vek takéhoto lastúrnika sa dá určiť podľa letokruhov, ktoré vznikajú na obale mušle. Mušľa uhynula, keď ju vedci v roku 2006 otvorili kvôli podrobnejšiemu výskumu.

VIDEO: Mutácia, akú ste nevideli: Pes má namiesto ucha ústa

O jej rekordnom veku vtedy bohužiaľ nevedeli. Po jeho určení ju „in memoriam" pomenovali Ming, podľa známej čínskej dynastie. Vedci tvrdia, že Ming vďačila za dlhovekosť pomalému metabolizmu. Žila akoby v spomalenom filme. Zároveň mala veľmi nízku spotrebu kyslíka. Produkovala málo reaktívnych foriem kyslíka, ktoré poškodzujú DNA a vedú k rýchlejšej bunkovej smrti. Preto Ming odolávala starnutiu.

Nesmrteľná medúza

Predstavte si, že by ste sa sami mohli rozhodnúť, že v určitom okamihu svojho života zastavíte starnutie a vrátite sa o 20 rokov späť. Vaše vlasy by opäť stmavli, zmizli by vám vrásky, zrýchlili by ste si metabolizmus a znovu by ste boli ako dieťa. Potom by ste začali znovu starnúť a žiť svoj život druhýkrát. Presne takto vyzerá život nesmrteľnej medúzy Turritopsis dohrnii. Medúza dokáže v ktoromkoľvek okamihu svojho života zvrátiť starnutie, vrátiť sa do svojej predchádzajúcej podoby a pokračovať ďalej. A to všetko donekonečna. Počas dvoch rokov medúzy dokážu tento proces zopakovať aj desaťkrát.

Ostrovy so zvláštnymi zvieratami: Kde nájdete divoké kone?

Nekonečné korytnačky
Možno nie sú doslova nesmrteľné, ale ich proces starnutia je rovnako fascinujúci ako v prípade medúzy. V momente, keď dosiahnu pohlavnú dospelosť, ich orgány prestanú starnúť. Medzi mladou a starou korytnačkou teda nie je veľa biologických rozdielov. Keby sa dokázali liečiť, nikdy nezomrú - zabíjajú ich choroby, nie staroba. Ich impozantná dĺžka života sa prejavuje aj v tom, ako pomaly samičie korytnačky dosahujú sexuálnu zrelosť - u niektorých druhov nastáva až po 40 až 50 rokoch. Vedci vravia, že ak by korytnačku neprešlo auto alebo by ju nesklátila nejaká choroba, žila by večne.

Strom Pando v Utahu

Viete si predstaviť strom, ktorý zaberá plochu 35 futbalových ihrísk? Vedci zistili, že les Pando v americkom štáte Utah vyrastá z jediného koreňového systému. Ide teda o jeden gigantický strom s tisíckou kmeňov. A je to strom pekne starý! Dendrológovia odhadujú jeho vek na 80-tisíc rokov. Zároveň je to najstarší žijúci a najťažší organizmus na našej planéte. Konkrétne ide o kolóniu topoľa osikového, ktorého hmotnosť je vyše šesťtisíc ton. Bohužiaľ, tento gigantický organizmus pomaly zomiera. Príčiny sú dve - jelene, ktoré sa živia mladými, výživnými klíčkami, a tým bránia rastu nových stromov a strata listov, ktoré potrebuje na fotosyntézu, a teda aj energiu na vznik nových stromov.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock, Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany