Centrum.sk: Streda, 16.10.2019
meniny má Vladimíra
   

Detsky jednoduchá otázka, na ktorú neviete odpovedať: Prečo listy na jeseň žltnú?

16.9.2019 | TechMag

Už sa nemusíte obávať, že na romantickej jesennej prechádzke s priateľkou zažijete trápne ticho. Naopak, môžete sa ukázať ako vtipný a sčítaný chlap, s ktorým rada pôjde aj na ďalšie a ďalšie vychádzky. Stačí, že jej rozpoviete, prečo sa na jeseň stromy farbia.

Vyrazte do parku

Jeseň je super obdobie, pretože príroda vtedy ukáže všetky svoje krásy a myslíme tým hlavne farebný kolorit. Málokto si odniesol z prírodopisu poznatky o tom, čo sa vlastne deje v listoch, keď sa mení ich farebné zloženie. Za všetkým treba hľadať pigmenty.

Jesenné trendy pre mužov: Čo nosiť, aby sa po vás ženy obzerali?

Dochádza chlorofyl
Zmena v štruktúre listov na stromoch prichádza s jeseňou ani nie kvôli chladnejším, ale kratším dňom. To znamená, že list má menej času na to, aby stihol vytvoriť dostatok chlorofylu. Menej slnka a chlad spôsobujú, že práve zelené listové farbivo sa začne rozkladať. Takže zmena farby listov nie je v princípe nejaká ich farebná premena, ale nedostatok zelenej farby. Pretože ostatné farebné pigmenty, ktoré sa na jeseň ukážu, sú v listoch aj počas jari aj leta, ale chlorofyl ich jednoducho „prekričí".

Kam na rande počas chladných dni?

Všetko sa deje postupne
Rôznorodé stupne od zelenej cez žltú, červenú až k hnedej tak spôsobuje miešanie pigmentov. Ako ubúda zelenej, tak sa do popredia dostávajú iné farby a tie sa menia podľa toho, ako sa mení aj zloženie samotných pigmentov v liste. Je to trochu ako miešanie farieb na palete. Tam odoberiete jeden odtieň, tam druhý a nakoniec zostane tretí. Niektoré farby teda vznikajú na základe chemických reakcií, iné pigmenty vystúpia do popredia a tak ide o krásny prírodný kaleidoskop. Ostatné farebné pigmenty v listoch sa rozkladajú pomalšie ako zelené farbivo a preto listy dokážu priam zažiariť.

FOTO: Jeseň je najkrajšia nahá a vie byť poriadne sexi!

Kedy sú listy najkrajšie?
Počas jasných jesenných dní, kým neprichádza mráz. Mráz totiž zastaví ďalší rozklad a chemické reakcie a tak listy opadnú a začína proces ich zahnívania. Avšak nízke teploty tesne nad bodom mrazu, podporujú tvorbu látok, vďaka ktorým listy sčervenajú. To znamená, že ak bude pekná jeseň a babie leto, bude aj dosť červených listov v palete. Inak prevládne skôr žltá a hnedá.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí