Centrum.sk: Pondelok, 17.6.2019
meniny má Adolf
   

Desivé jazero Natron: mení jeho voda zvieratá na kameň?

5.3.2016 | TechMag

Hoci v ňom najväčšia hĺbka nepresahuje tri metre, patrí jazero Natron v Tanzánii medzi najdesivejšie diela prírody. Táto vodná plocha totiž mení zvieratá na kameň. Teda, takmer na kameň.

Voda v jazere dosahuje teplotu až 60 stupňov Celzia a je mimoriadne zásaditá. Má pH 10,5, teda takmer toľko, ako čpavok. Zvieratám i človeku spôsobuje poleptanie kože, slizníc a očí.

Zásaditosť vody spôsobuje uhličitan sodný a ďalšie zlúčeniny, ktoré do jazera Natron pritekajú z okolitých kopcov. Práve uhličitan sodný, ktorý v starovekom Egypte používali pri mumifikácii, je dôvodom, prečo ostávajú telá zvierat uhynutých vo vodách jazera dokonale zachované.

Voda v jazere samozrejme nie je Medúza, ktorá dokáže živého tvora okamžite zmeniť na kameň. Práve naopak, v jej okolí sú rozsiahle územia, kde žijú plameniaky, rôzne druhy rýb i riasy.

Keď už ale zvieratá v jazere zomrú, začne sa proces ich konzervácie, ktorý trvá niekoľko mesiacov. Nemenia sa na kameň, dokonca je možné s ich končatinami pohybovať a tým sa skôr ponášajú na egyptské múmie. Na prvý pohľad však skutočne vyzerajú, akoby boli z kameňa, čo si uvedomil aj fotograf Nick Brandt.

„Pri návšteve jazera Natron som si všimol množstvo uhynutých zvierat, ktoré vlny vyplavili na breh. Nainštaloval som ich teda do pozícii, v ktorej vyzerali, akoby práve skameneli, a tak som ich zvečnil," tvrdí Nick.

Voda v jazere Natron teda zvieratá na kameň nemení. Ide však o mimoriadne zaujímavý proces „mumifikácie", ktorý prirodzene neprebieha nikde inde na svete.

Autor: Noel
Foto: Businessinsider

 

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Drahá, prečo si vykríkla "Šťastný nový rok!" , veď je iba pol dvanástej?,,
"Aby som naštvala susedov, že k nám prišiel skôr ako k nim,,

 
Virtuálny barHot whisky Hot whisky
  • 7 cl írskej whisky
  • plátok citróna
  • 1 lyžička cukru
  • voda
  • 2-4 klinčeky