Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Čo sa nachádza pod touto chatrčou? Záchrana pre ľudstvo

21.12.2015 | TechMag

Ak by ste sa zahľadeli na túto drevenú chatrč kdesi na Sibíri, pravdepodobne by vás vôbec nezaujala a odvrátili by ste zrak. Pravdou ale je, že ide o vchod do trezoru, v ktorom sa nachádza nádej na záchranu ľudstva. Pod chatrčou sa totiž nachádza niečo, čomu vedci hovoria „Noemova archa semien".

V prísne stráženom podzemnom skladisku sa nachádzajú semená užitočných rastlín, ktoré by jedného dňa bolo možné použiť na obnovenie ich pestovania. Vláda plánuje pod súčasnými priestormi vybudovať ďalšie, v ktorých by mali byť pre zmenu umiestnené semená vzácnych druhov flóry.

Vedci, ktorí sa na projektovaní skladiska podieľali, sa rozhodli využiť trvalo zamrznutú zem, takzvaný permafrost, ktorá dokáže uchovať semená v neporušenom stave približne sto rokov. Výstavba trezoru stála asi tri milióny eur a nachádza sa v ňom stotisíc semien strukovín, obilnín a ovocných rastlín či zeleniny. Počet semien sa však v krátkom čase zvýši až na 1,5 milióna.

Celý komplex sa nachádza v meste Jakutsk, ktoré sa radí medzi najchladnejšie na planéte. V prevádzke je od roku 2012, no ešte o štyri roky skôr otvorili podobné skladisko v Nórsku. Zatiaľ čo Škandinávci sa však spoliehajú na umelé chladenie, Rusi využili efekt permafrostu, takže trezor je v podstate energeticky sebestačný.

Teplota v hĺbke 12 metrov pod zemským povrchom je približne -7 stupňov Celzia a vedcom sa podarilo dokázať, že je ideálna na to, aby semená nestratili svoju schopnosť rásť.

V prípade akejkoľvek katastrofy teda na večne zamrznutej Sibíri existuje nádej, že ľudstvo celkom nevyhynie. Problémom sa však môže stať preprava semien, keďže do relatívne vzdialeného Jakutska sa bude v prípade apokalypsy asi ťažké dostať.

Autor: Noel
Foto: DailyMail


Focus Media


Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 25029 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie