Centrum.sk: Utorok, 20.8.2019
meniny má Anabela
   

Čo by sa dialo, ak by bola Zem plochá? Vedci poznajú odpoveď

25.5.2018 | TechMag

Myšlienka „plochej Zeme" bola dlhé obdobie veľmi populárna. Dokonca mnohí „vedci" či celebrity dodnes tvrdia, že naša planéta je plochá ako palacinka. Asi je to hlúposť, no keby mali pravdu, čo by bolo inak? Vedci zistili, že ak by sme skutočne žili na rovnej planéte, naša Zem by sa správala diametrálne odlišne.

Gravitácia by nás neustále ťahala na sever

Zjednodušene povedané, gravitácia ťahá ľudí smerom k stredu Zeme, preto nespadneme z planéty. Je to skvelý systém, ak žijeme na guľatej planéte. Na rovnej Zemi by však gravitácia fungovala úplne ináč. Plochá Zem by bola tenká a dlhá, takže gravitácia by nás nedokázala stiahnuť, ale naopak, vytiahla by nás k bodu, ktorý sa nachádza uprostred planéty. Znamenalo by to, že každý človek na Zemi by cítil neustály ťah k severnému pólu. Vodu by vyťahovalo von z oceánov, stromy a rastliny by rástli povykrúcané smerom k pólu.

Starodávne vynálezy, ktoré má veda problém objasniť

Slnko by vyprážalo plochú planétu
Zem chráni pred slnečným žiarením magnetické pole a existuje vďaka tomu, že planéta sa točí. Ak by sa z nejakého dôvodu Zem prestala otáčať, pole by zmizlo a planétu by neľútostne bombardovalo slnečné žiarenie. A stali by sme sa oveľa zraniteľnejší voči asteroidom.

Vedecké projekty, pri ktorých sa ľudia hrali na Boha

Tektonické dosky by sa prestali pohybovať
Tektonické dosky nie sú puzzle. Sú zakrivené, aby zapadali do guľatosti planéty a fungujú len na guli. Zakaždým, keď sa pohybuje tektonická doska, interaguje s doskou na opačnej strane planéty. Keby bola Zem plochá, nič z toho by nefungovalo. Nie je úplne jasné, ako by tektonické dosky fungovali na rovnej Zemi, ale pravdepodobne by sa zastavili. A bez tektonického posunu by sme nemali žiadne hory ani údolia. Povrch planéty by bol úplne rovný, neexistovali by oceány - len konzistentné množstvo vody, ktoré by v rovnakej vrstve pokrylo celú planétu.

Nemali by sme ročné obdobia

Na rovnej Zemi by sme nemali ročné obdobia. Ak nenávidíte zimu, znie to dobre, ale praktické dopady tohto javu by boli katastrofálne. Na Zemi sa striedajú ročné obdobia, pretože planéta sa nakloní na svoju os. Kým na severnej pologuli je leto, na juhu „zúri" zima. Na rovnej Zemi by naklonenie nefungovalo, hlavne, ak by bol severný pól v centre. Celá planéta by bola navždy v tom istom ročnom období, čo by nás ovplyvnilo viac, než si myslíte. Keby sme fungovali v jednom sezónnom režime, migráciou ľudí by sa nekontrolovateľne šírili rôzne mikróby. Choroba, ktorá by vypukla v jednej časti sveta, by sa rýchlo a nezastaviteľne rozšírila do celého plochého sveta.

Šialení vedci: jeden pil zvratky, ďalší oživoval mŕtvych

Nepršalo by
Keby Zem bola plochá, vietor by vial len dvoma smermi, na sever a na juh, čo by spôsobilo masívne katastrofy. Otáčanie planéty spôsobuje, že vietor a oceánske prúdy sa pohybujú z východu na západ. Keby sa Zem prestala otáčať, vetry by sa zastavili. Nefungoval by Coriolisov efekt, čo by zastavilo každú búrku na planéte. Neznie to zle, nemuseli by sme riešiť hurikány, ale zastavilo by to celý systém. Každý deň by bol úplne suchý a všetko by sa zmenilo na obrovskú, prázdnu púšť.

Nefungovali by žiadne formy navigácie
Bez plášťa, jadra či magnetického poľa by všetky kompasy prestali fungovať, čo by bolo zlé nielen pre ľudstvo, ale aj pre zvieratá. Vtáky používajú zemské magnetické pole na navigáciu, takže by netušili, kam majú letieť. A to všetko by nebolo nič v porovnaní s tým, ako by to ovplyvnilo systémy GPS. Neprestali by len pracovať, ale doslova by nás zabili. Satelity by nemali jediný dôvod, aby zostali na obežnej dráhe. Keby sa všetky zrútili, mali by sme dážď, ale plechový.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide policajt do pizzerie.
Objednal si jednu pizzu.
Čašníčka : chcete pokrájať na 6 kúskov alebo na 12 ??
Policajt : 6...12 by som nezjedol.

 
Virtuálny barGreen Peache Green Peache
  • 2 cl Curacaa blue
  • 2 cl svetlého rumu
  • 3 cl broskyňového likéru
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • koktailová čerešňa (modrá)
  • broskyňa
  • pomaranč