Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Číhajú v temnote: Jaskynné krokodíly šokovali vedcov

30.10.2019 | TechMag

Pred desiatimi rokmi sa tím vedcov vydal na expedíciou do dažďového pralese v Gabone. Naďabil na jaskyňu a rozhodol sa ju preskúmať. Hneď po vstupe však na členov skupiny čakalo desivé prekvapenie. V priestore plnom netopierov zahalenom nepreniknuteľnou tmou zrazu zasvietili dve oči. Keď na ne posvietili baterkou, odhalili ďalšie detaily. Bol to krokodíl.

Krokodíly len veľmi sporadicky obývajú jaskyne, a tak tento objav vedcov spočiatku nepríjemne prekvapil. Našťastie pre nich bolo zviera rovnako šokované a namiesto útoku sa stiahlo hlbšie do jaskyne. Ľudia následne preskúmali asi 600 metrov tunelov a naďabili celkovo na deväť krokodílov, ktoré žili v nehostinných priestoroch.

VIDEO: Masaker krokodílov: Dedinčania zabili stovky ohrozených zvierat (18+)

V jaskyni nebolo žiadne svetlo, všade bol netopierí trus a krokodíly trpeli nedostatkom potravy. Niektoré jedince sa dokonca zasekli v úzkych prielezoch a nemali šancu vyslobodiť sa.

Ľudožrút Gustave: Tento krokodíl má na svedomí 300 ľudí

Do jaskyne Abanda sa odvtedy vybralo viacero pátracích tímov, ktoré chceli pochopiť, prečo krokodíly žijú týmto spôsobom. A zistili zaujímavé veci.

Jaskyne obýva poddruh krokodíla čelnatého, ktorý je rozšírený v celej západnej a strednej Afrike. Ide o najmenší druh krokodíla na svete, dorastá do dĺžky len 1,5 metra. Jaskynné krokodíly sa od svojich príbuzných z močiarov a pralesov líšia najmä širšími hlavami, slabým zrakom a zvláštnym oranžovým odtieňom kože. Vedci veria, že farba je dôsledkom dlhoročného pobytu vo vode s vysokou koncentráciou netopierieho trusu. Ten zafarbil kožu rovnako, akoto chemikáliami robia napríklad výrobcovia kabeliek.

VIDEO: Aktivisti zachránili monštrózneho krokodíla, meral viac než...

Odborníci tiež vzhľadom na skúmanie genofondu jaskynných krokodílov veria, že dochádza ku vzniku celkom nového druhu krokodílov. Vzhľadom na zmeny v DNA, na ktorých priebeh je potrebných niekoľko stoviek generácií zvierat, sa odhaduje, že plazy žijú v jaskyniach už tisíce rokov. Môže však ísť aj o dôsledok párenia malého počtu jedincov. Keby ste napríklad oddelili komunitu stovky ľudí na tisíc rokov od okolitého sveta, časom by v nej začali vznikať mutácie v dôsledku nedostatočnej rozmanitosti DNA.

Nedá sa povedať, prečo sa vlastne krokodíly utiahli do jaskyne. Možno im zachutili netopiere, keďže nič iné sa v podzemných priestoroch jesť nedá (s výnimkou cvrčkov a siníc). A možno tam žijú z donútenia. Mladé jedince totiž dokážu vyliezť úzkym otvorom do vonkajšieho sveta, akonáhle však krokodíl dosiahne určitú veľkosť, už sa neprepchá a je odsúdený do smrti žiť v nepreniknuteľnej tme plávaním v truse netopierov.

Autor: Noel
Foto: abanda-expedition.com


Focus Media


Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 10203 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica