Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Chráňte svoje dáta: Ako často by ste si mali zálohovať počítač a mobil?

13.5.2019 | TechMag

Mnohí ľudia podceňujú zálohovanie dát, až do momentu, kedy nečakane nejaké dôležité dáta stratia, Dokumenty, kontakty, fotky a iné cenné dáta si treba zálohovať poriadne, lebo ani si neuvedomujete, ako rýchlo o ne môžete prísť. Pozrite ste na zásady zálohovania, ktoré vám pomôžu eliminovať riziko straty dôležitých súborov.

Prečo zálohovať?
Stačí tak málo, aby ste prišli o svoje dáta. Napríklad vám padne mobil na zem a už ho viac nerozbeháte, definitívne sa vám pokazí harddisk na notebooku, alebo stratíte tablet. Nové zariadenie si kúpite, ale svoje kontakty, fotografie, či dokumenty v obchode nenájdete a preto treba myslieť preventívne a vytvárať si zálohy.

FOTO: Toto ste nevedeli: Čo všetko môžete kompostovať?

Zálohovanie sa javí ako otravná činnosť, ale môže vám ušetriť množstvo starostí so stratenými údajmi. V skutočnosti to nie je nič strašné, keďže vytvorenie zálohy vám nezaberie viac, než pár minút, počas ktorých si môžete dať kávu a prečítať si článok na Magazín.sk.

FOTO: Najbizarnejšie nápady a vynálezy

Ako často zálohovať?
Frekvencia zálohovania sa líši od toho, ako často zariadenia používate a ukladáte na ne nové dáta. Ale myslite na to, že svoj počítač, mobil alebo tablet by ste si mali zálohovať vždy, keď doň vložíte niečo dôležité, čo by ste nechceli stratiť. Vo všeobecnosti sa odporúča pri zariadeniach, ktoré používate denne, aby ste si vytvárali aktuálne zálohy aspoň raz týždenne. Vytvorte si z toho rutinu a určite si deň, v ktorý budete pravidelne zálohovať, čo tak v nedeľu večer?

FOTO: Spomínajte s nami: Deti narodené po roku 2000 už tieto veci nepoznajú

Koľko záloh treba?
Jedna záloha je lepšia, než žiadna, ale ak chcete mať istotu, že cenné dáta nestratíte, zálohujte trikrát. Pri dôležitých súboroch je dobré mať dve zálohy na externých harddiskoch, ktoré budete mať na dvoch rozličných miestach a jednu zálohu „v oblakoch", čiže na cloudovom úložisku. Externé harddisky sa dajú kúpiť za pár desiatok eur a poplatky na cloudové úložiská tiež nie sú vysoké, takže cena za ochranu vašich dát nie je vysoká.

Autor: Theo
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu