Centrum.sk: Piatok, 24.5.2019
meniny má Ela
   

Bod Nemo: cintorín vesmírnej techniky leží tisíce kilometrov od pevniny

25.2.2017 | TechMag

Vyše tritisíc kilometrov od Nového Zélandu leží uprostred Tichého oceánu takzvaný Bod Nemo. Pri plavbe priamo cezeň by ste si nič zvláštne nevšimli. Štyri kilometre pod vami by však ležal cintorín vesmírnej techniky.

Staré satelity a dokonca aj stanica Mir našli svoj odpočinok práve v Bode Nemo. Vesmírne agentúry ho využívajú, keď nejaký kus technológie na obežnej dráhe Zeme prestane byť užitočný.

VIDEO: Čierna diera roztrhala hviezdu na kusy, spravila z nej špagety

Satelity systému GPS lietajú na vysokej orbite. Ak sa ich chcú inžinieri zbaviť, takpovediac ich „postrčia" ďalej do vesmíru. V takom prípade končia na „cintorínovej orbite", kde je pravdepodobnosť, že sa zrazia s raketoplánmi, vesmírnou stanicou ISS alebo funkčnými družicami prakticky nulová.

Bod Nemo sa naopak využíva práve v prípadoch, keď je potrebné zbaviť sa satelitov, ktoré lietajú bližšie pri Zemi. Je oveľa jednoduchšie a lacnejšie ich spomaliť a nechať spadnúť na Zem, než ich dostať na cintorínovú orbitu. Tie menšie zhoria podobne ako meteory v atmosfére, na likvidáciu väčších satelitov je ale potrebné plánovanie.

Dôležité je nechať satelit dopadnúť do oceánu, ideálne čo najďalej od pevniny, aby nehrozilo, že trosky spôsobia škody. Dané miesto tiež musí byť ďaleko od lodných trás a práve Bod Nemo je tým, čo vedci volajú „oceánsky pól nedostupnosti".

Meno dostal po známom kapitánovi z knihy 20 000 míľ pod morom, symbolický je ale aj význam v latinčine: „nikto". K miestu, ktoré je od najbližšej pevniny vzdialené takmer 2700 kilometrov, to dokonale sedí. Navyše neoplýva ani výraznou populáciou morských živočíchov, a práve preto ide o najvhodnejšiu lokalitu pre cintorín vesmírnej techniky.

V rokoch 1971 až 2016 sa v Bode Nemo konalo 263 „pohrebov". Pravidelne sem dopadajú prázdne nákladné moduly z Medzinárodnej vesmírnej stanice a napokon tu spočinie aj samotná ISS. Stane sa tak najskôr v roku 2028, uvažuje sa však o predĺžení jej životnosti.

Nepredstavujte si však, že tu satelity ležia nedotknuté tesne vedľa seba. Vesmírna stanica Mir po sebe zanechala stopu trosiek 1 500 kilometrov dlhú a 100 kilometrov širokú. Z tohto dôvodu potrebujú astrofyzici dostatočný priestor na manévrovanie. No a ktoré miesto na Zemi im ho vie poskytnúť viac než Bod Nemo?

Autor: Noel
Foto: GoogleEarth, NASA


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa


- Kedy je blondína múdrejšia ako počítač ?
- Keď je počítač vypnutý.

 
Virtuálny barCognac Cocktail Cognac Cocktail
  • 3 cl koňaku
  • 1 cl ginu
  • 1 cl pomarančovej šťavy
  • 2 streky Curacaa
  • citrónová šťava
 
Galéria - Foto a video