Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

Američania chceli bombardovať Mesiac, vedel o tom aj Sagan

17.8.2019 | TechMag

V roku 1957 Sovietsky zväz prekvapil celý svet, keď vypustil do vesmíru Sputnik. Americkí raketoví inžinieri si v tom čase ešte márne lámali hlavy nad tým, ako k tejto technológií pohonu pristupovať. Ich prvý pokus o vypustenie družice do vesmíru skončil explóziou na vzletovej plošine. Ako teda predbehnúť nepriateľa spoza železnej opony vo vesmírnych pretekoch? Bombardovaním Mesiaca!


V počiatočných fázach studenej vojny vedeli USA robiť minimálne dve veci lepšie než ZSSR. Prvou bola výroba jadrových zbraní, druhou ich používanie. Čo však z toho, keď Sovieti demonštrovali celému svetu, že majú pohon schopný dopraviť raketu kamkoľvek na Zemi?

6 tajomných objektov, ktoré vedci nedávno objavili vo vesmíre

Štyri mesiace po prvom lete Sputnika a tri mesiace potom, ako sa do vesmíru pozrela Lajka sa Američanom podarilo úspešne vypustiť na obežnú dráhu prvý satelit. Explorer 1 vyštartoval 31. januára 1958 a vážil len 14 kilogramov, zatiaľ čo Sputnik mal takmer o 70 kíl viac. Raketa s Lajkou mala dokonca až pol tony. V máji 1958 už bol ZSSR schopný vypustiť Sputnik 3 s hmotnosťou 1,3 tony.

Sovieti vo vesmírnych pretekoch viedli na celej čiare a Američania sa zúfalo snažili vymyslieť niečo, čo by posilnilo sebavedomie nielen vedcov, ale celej krajiny. Za nástroj si vybrali jadrové zbrane. Zrodil sa Projekt A119, ktoré cieľom bolo nechať explodovať atómovú bombu na Mesiaci. Videl by to predsa celý svet.

Hypotetické planéty, ktoré môžu existovať v našej slnečnej sústave

Bol zhromaždený tím odborníkov, ktorí mali preskúmať realizovateľnosť daného plánu i to, aký viditeľný by bol výbuch zo Zeme. Až na druhom mieste bola otázka, či by zbraň dokázala poškodiť mesačné prostredie. Vedci napokon došli k zisteniu, že bude treba zaútočiť za splnu. Tlaková vlna by zdvihla mračno prachu, ktoré by osvietili slnečné lúče a urobili by ho dobre viditeľným.


Najprv sa zvažovalo použiť vodíkovú bombu, od plánu sa však upustilo. Bola príliš ťažká, ani najsilnejšia americká raketa by ju nedokázala vyniesť do vesmíru. Voľba napokon padla na zbraň so silou 1,7 kilotony, pričom v porovnaní s bombou, ktorá vybuchla nad Hirošimou, bola asi desaťkrát slabšia.

Môžu spôsobiť katastrofu: Vo vesmíre lietajú aj jadrové reaktory

Práce na Projekte A119 pokračovali ešte v januári 1959, potom sa ale jeho financovanie stoplo. Až do 90. rokov o ňom vedelo len pár ľudí, potom však prišiel s novými zisteniami spisovateľ Keay Davidson. Pracoval práve na biografii svetoznámeho popularizátora vedy Carla Sagana, keď zistil, že vedec bol súčasťou tajného projektu. Jeho úlohou bolo vypracovať matematický model šírenia mračna prachu v mesačnom prostredí.

FOTO: Odkaz pre mimozemšťanov: Zábery, ktoré sa dostali za hranice slnečnej sústavy

Sagan o projekte hovoril počas snahy o získanie štipendia na Kalifornskej univerzite a dokonca ho neskôr stíhali za možné ohrozenie národnej bezpečnosti. Keď v roku 2000 vyšla Saganova biografia, fyzik Leonard Reiffel, ktorý kedysi viedol Projekt A119, prehovoril.

„Nešlo o nič veľké," uviedol vtedy Reiffel. „Nikdy sme sa nedostali k samotnému operačnému plánovaniu a vláde sme vysvetlili, že nemá zmysel ničiť nepoškvrnené prostredie Mesiaca. Mali sme predsa iné spôsoby, ako presvedčiť ľudí, že nás Sovieti neprevalcujú. Aj tak ma ale desí, že v snahe ovplyvniť verejnú mienku sa zvažoval takýto skutok."

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy