Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

10 najnebezpečnejších ciest sveta. Buďte radi, že nie sú u nás

14.1.2016 | TechMag

Pri jazde si musíte dávať pozor na množstvo vecí. A hoci nadávame na slovenské cesty plné výtlkov, buďme radi, že nejazdíme po takých cestách, aké nájdete v tomto článku. Pojem „nebezpečenstvo" na nich totiž dostáva celkom nový rozmer.


Most Kuandinsky, Rusko

Prvou otázkou, ktorá vám napadne pri pohľade na tento most, je zrejme: „Ako vôbec udrží auto?" Nachádza sa v Zabajkalskom kraji a spája brehy rieky Vitim. Ide o jedinú cestu, ktorá spája obyvateľov dediny Kuanda s civilizáciou. Občas sa stane, že sa auto jednoducho prepadne. Človeku, ktorý chce cez most prejsť ako ďalší, nezostáva nič iné, ako nájsť dosky a pokúsiť sa ho opraviť.

Route 431, USA

Do siene hanby sa dostala aj táto americká cesta. Nachádza sa v štáte Alabama a miestni ju prezývajú „diaľnica do pekla". Obe krajnice sú posiate krížmi ľudí, ktorí sa tu zabili. Prečo je táto cesta s dobrým asfaltom taká smrtiaca? Nuž, ľudia tu často prekračujú rýchlosť, čo spolu s často zníženou viditeľnosťou naozaj nie je dobrá kombinácia. Bezpečnosti nepomáha ani fakt, že sa na ceste niekoľkokrát mení počet jazdných pruhov.

Tunel Guoliang, Čína

Dedina Guoliang má len asi 350 obyvateľov, ktorí si vystavali vlastnú cestu, aby ich spájala s civilizáciou. Na šírku sem vojde len jediné auto a keďže je vytesaná do mäkkej skaly, neustále hrozí, že sa na vodičov zrúti strop.

Diaľnica Halsema, Filipíny

Táto vysoko položená cesta spája mestá Baguio a Bontoc vzdialené približne 130 kilometrov. Postavili ju v 30-tych rokoch minulého storočia, asfalt sa tu však nachádza len od roku 2011. Ostré zákruty a absencia zvodidiel pripravili o život už nejedného vodiča, a to najmä v období dažďov.

Skippers Canyon Road, Nový Zéland

Ako zistíte, že je cesta fakt nebezpečná? Jedným zo spôsobov je získanie špeciálneho povolenia, ktoré vám musia potvrdiť novozélandské úrady, aby ste sa po nej mohli previezť. Z fotografie už asi usúdite, že je táto cesta určená len pre ozajstných odvážlivcov.

Taroko Gorge Road, Taiwan

Do národného parku Taroko sa dostanete jedine po tejto ceste. Škoda, že jazda po nej je nočnou morou. Hlboké zrázy, výmole, hustá premávka a zosuvy pôdy vás zrejme o chuť pozrieť si úchvatné prírodné scenérie zrejme oberú.

Diaľnica Commonwealth, Filipíny

Na niektorých úsekoch má až 18 pruhov a maximálna povolená rýchlosť je 55 kilometrov za hodinu. Napriek tomu sa tu denne odohrá až päť nehôd, pričom mnohé z nich sú smrteľné. Na vine sú tentokrát vodiči, obeťami zasa zväčša bývajú motorkári. Väčšinu havárií pritom spôsobuje jediné: neoznamovanie o zmene smeru jazdy. Filipínčania jednoducho rezignovali na používanie smeroviek, čo sa im často vypomstieva.

Diaľnica Dalton, Aljaška

Cesta pretína len tri mestá a väčšinou sa rozprestiera uprostred nehostinnej divočiny. Keď sa vám tu pokazí auto a nemáte mobil, šanca na prežite sa rovná takmer nule.

Diaľnica z Kábulu do Džalalabádu, Afganistan

Rokliny, ktoré sa tiahnu pozdĺž tejto cesty, sú plné vrakov áut a motoriek. Jej povrch je katastrofálny a nedisciplinovaní vodiči jej rizikovosť ešte zvyšujú.

North Yungas Road, Bolívia

Najkratšia cesta z mesta La Paz do Corioca vedie práve tadiaľto. Je úzka, lemujú ju kríže a hlboké kaňony a pred pádom do nich vás nezachránia žiadne zvodidlá. Nie nadarmo jej miestni hovoria „cesta smrti".

Autor: Noel
Foto: Mandatory


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie