Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

Zomrel náruživý námorník z ikonickej fotografie

19.2.2019 | Štýl

Vo veku 95 rokov zomrel George Mendonsa, známy ako námorník zo slávnej fotografie z roku 1945, ktorá ho zachytáva pri vášnivom bozku so zdravotnou sestrou uprostred Times Square v New Yorku pri oslavách konca druhej svetovej vojny. Vtedy mladý námorník v eufórii vytvoril scénu, ktorá sa stala legendárnou.

V-J Day in Times Square. Zdroj foto: Profimedia.sk


Ikonická fotografia, ktorá zachytáva amerického námorníka a zdravotnú sestru, vznikla 14. augusta 1945 na Times Square v New Yorku pri príležitosti osláv víťazstva nad Japonskom a konca druhej svetovej vojny. Jej autorom je fotograf Alfred Eisenstaedt, ktorý pracoval pre magazín LIFE. Hlavnými aktérmi sú George Mendonsa a sestrička Greta Zimmer Friedman.

FOTO: Triky fotografov na ceste za dokonalým záberom

Záber sa objavil v magazíne LIFE a dostal názov „V-J Day in Times Square", čo v preklade znamená „Deň víťazstva nad Japonskom na Times Square". Fotografia sa stala okamžite veľmi populárnou a patrí k najslávnejším záberom 20. storočia. Tento deň sa v USA oslavuje dodnes a póza námorníka so sestričkou nemôže na oslavách chýbať. Dokonca vznikli aj sochy znázorňujúce bozkávajúcu sa dvojicu z fotografie.

Námorník George Mendonsa vo vyššom veku. Zdroj foto: Youtube printscreen


George Mendonsa dlho presviedčal novinárov, že práve on je náruživým námorníkom. Dokonca ani magazín Life, kde bol záber po prvýkrát publikovaný, mu neveril. Iba pred pár rokmi sa pomocou technológií na rozpoznávanie tvárí potvrdilo, že George Mendonsa je naozaj mužom zo slávnej fotografie.

Námorník opísal za akých okolnosti vznikla slávna fotografia. Keď 14. augusta 1945 z rádia zaznela správa, že skončila vojna, v baroch a v uliciach New Yorku oslavovali tisíce ľudí a alkohol tiekol potokom. Aj mladý George Mendonsa bujaro oslavoval a keď sa dostal na Times Square, zbadal sestričku, schytil ju, vášnivo ju zaklonil, ona nonšalantne nadvihla nohu a náruživo sa pobozkali. „Mal som už pod čapicou a bol to asi iba čistý inštinkt. Jednoducho som ju schmatol," prezradil Mendonsa.

FOTO: Čarovné miesta, ktoré turisti čoskoro zničia

Vtipné je, že jeho budúca manželka, s ktorou mal v ten deň rande, stála neďaleko a celej situácií sa iba prizerala. Vraj jej to vôbec neprekážalo. Atmosféra na Times Square bola neopakovateľná a všetci sa tešili z konca vojny.

George Mendonsa naposledy vydýchol v nedeľu, 17. februára 2019 vo veku 95 rokov. Rodinní príslušníci vraveli, že veľmi často spomínal na moment zo slávnej fotografie. Bol posledný z trojice aktérov, ktorí sa postarali o legendárny záber. Autor fotografie Alfred Eisenstaedt zomrel vo veku 96 rokov v auguste 1995 a sestrička Greta Zimmer Friedman v septembri 2016 ako 92-ročná.

Autor: Tatiana

Video k téme
Focus Media


Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 56307 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany