Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Žmurkajúca múmia: čo stojí za tajomným úkazom v katakombách?

28.5.2019 | Štýl

Rosalia Lombardová mala len dva roky, keď v decembri 1920 zomrela na zápal pľúc. Predčasná smrť dieťaťa zronila jej otca natoľko, že sa rozhodol využiť služby balzamovača. Telo dcéry nechal zakonzervovať.

Balzamovač Alfredo Salafia bol mimoriadne šikovný a hoci sa venoval prevažne konzervovaniu mŕtvych zvierat, odviedol na Rosalii výbornú prácu. Aj po takmer storočí vyzerá telo dievčaťa ukryté pod skleným panelom v katakombách talianskeho Palerma takmer ako živé.

Prežil meditujúci mních svoju smrť?

Na hlave dieťaťa sú stále chumáče vlasov a röntgenové lúče dokonca ukázali, že aj vnútorné orgány sú zachovalé. „Spiaca kráska", ako Rosaliu nazývajú miestni, si vyslúžila povesť jednej z najlepšie zakonzervovaných múmií sveta.

Jej takmer perfektný stav však nie je to jediné, čo za rok pritiahne do Palerma tisíce turistov. Ľudia, ktorí sa na múmiu chodia pozrieť prisahajú, že dievča žmurká. Oči má v podobnom stave ako vnútorné orgány a v prítmí katakomb sa matne lesknú. Samozrejme v prípade, že sú otvorené.

Ako je možné, že u takmer storočnej mŕtvoly dochádza k žmurkaniu? Odborníci predpokladajú, že sťahy viečok spôsobuje meniaca sa teplota v krypte. Kurátor Dario Piombino-Mascali, ktorý má katakomby na starosti, však má celkom inú teóriu. Podľa neho ide o optický klam spôsobený meniacim sa uhlom dopadu svetla na Rosaliine oči.

Všimol si to už v roku 2009, keď zamestnanci múzea presunuli rakvu dievčaťa na iné miesto. Práve vtedy Mascali spozoroval zaujímavú vec: oči múmie neboli nikdy úplne zavreté. To podľa neho spôsobuje takzvaný žmurkajúci efekt.

Desivé talianské múmie: ako vznikli?

Nejde však o najväčší Mascaliho objav. Ten učinil tiež v roku 2009, keď vystopoval žijúcich príbuzných balzamovača Salafiu. V jeho pozostalosti objavil dokumenty, v ktorých sa nachádzal recept na konzervačnú zmes a rovnako aj postup mumifikácie.

Ten sa podstatne líšil od metódy, ktorú používali v starovekom Egypte. Zatiaľ čo pred tisíckami rokov sa orgány z tela vyberali a mŕtvola sa plnila soľami, ktoré ju vysušili, Salafia sa rozhodol konať inak.

Do Rosalie malým otvorom vstrekol zmes formalínu, zinkových solí, alkoholu, kyseliny salicylovej a glycerínu. Každá zložka mala inú funkciu. Formalín vyhubil všetky baktérie, glycerín zasa zabránil vysušeniu tela a kyselina salicylová sa postarala o plesne vo svalovej hmote. Magickou prísadou boli práve zinkové soli, vďaka ktorým mŕtvola doslova skamenela. Aj preto sa jej neprepadli líca či nosné prepážky a dodnes si zachovala vzhľad, ktorý jej zaručil prezývku „Spiaca kráska".

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 17954 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad