Centrum.sk: Utorok, 20.8.2019
meniny má Anabela
   

Škandalózne ženy v dejinách: Čím si vyslúžili nelichotivé prezývky?

5.4.2019 | Štýl

Počas histórie mohol prívlastok „škandalózna" znamenať prakticky čokoľvek. Inými slovami, tento článok by sa mohol volať skôr „ženy, ktoré mali iné ambície než sa stať manželkou a matkou". Či už je to kvôli prejavom lásky, vášni alebo vedomostiam, nasledujúce ženy skutočne pohoršovali svojím správaním spoločnosť.

Julie d'Aubigny

Julie d'Aubigny bola skvelá šermiarka a zároveň operná speváčka, ktorá žila v 17. storočí. Už od útleho veku ju otec trénoval v šerme a nosila chlapčenské šaty, no zároveň sa učila spievať, tancovať, čítať a kresliť. Na vtedajšie pomery žila šokujúco a spôsobila množstvo škandálov. Ako mladá mala pomer so ženou, ktorú rodičia poslali do kláštora.

Chyby, ktoré Hitlera pripravili o víťazstvo v druhej svetovej vojne

No Julie zdanlivú prekážku prekonala: ukradla mŕtvolu mníšky, uložila ju do postele namiesto svojej milenky a zapálila. Počas zmätku zaľúbenci utiekli a za tento „únos" Julie v jej neprítomnosti dokonca odsúdili na smrť. Neskôr sa dievčina vrátila k rodine, no Julie ďalej putovala krajinou v mužskom preoblečení. Jedného dňa stretla muža, ktorý ju urazil, preto ho vyzvala na súboj, ktorý vyhrala. Keď sa zotavoval zo zranení v nemocnici, Julie ho navštívila a nadviazali romantický vzťah, ktorý neskôr vyústil do celoživotného priateľstva. Julie d'Aubigny zomrela mladá, len v tridsiatich troch rokoch.

Hypatia

Hypatia bola grécka matematička, astronómka a filozofka. Jej práca nie je príliš známa kvôli extrémnej mizogýnii tých čias. Jej otec bol intelektuál a dcére umožnil získať vzdelanie, ktoré bolo v tom čase výsadou mužov. Hypatia sa neskôr stala uznávanou učiteľkou a študenti ju rešpektovali, no všetko sa skončilo s príchodom kresťanstva. V roku 415 ju prepadol dav kresťanov, odvliekol do kostola a dobil na smrť.

Postrach nacistov: Ivan Sidorenko bol najlepším sovietskym ostreľovačom

Po smrti jej telo rozštvrtili a spálili. Čo urobila, že si zaslúžila takú strašnú smrť? Podľa kresťanov bola čarodejnica. Hypatia totiž nebola kresťanka a verejne hovorila o nekresťanských filozofiách, čo znamenalo veľkú hrozbu. Mala mocných priateľov vrátane guvernéra Alexandrie. Po smrti sa stala symbolom náboženského prenasledovania a neznášanlivosti, dokonca ju označili za mučeníčku vedy.

Bettie Pageová

Bettie Pageová bola obľúbená pin-up modelka v 50-tych rokoch. Spolupracovala s fotografom Irvingom Klawom a pózovala na mnohých kontroverzných fotografiách vrátane tých s tematikou BDSM. Nafotila akty pre jedno z prvých vydaní časopisu Playboy. Ako 35-ročná však prestala pózovať a zmizla z očí verejnosti. V uvedenom období zažila ťažké časy, niekoľko búrlivých manželstiev a trpela duševnými problémami. Jej vplyv na modernú kultúru sa naplno prejavil koncom sedemdesiatych rokov, keď sa opäť stali populárne jej fotografie a vznikli komiksy inšpirované jej kultovým vzhľadom. A pritom jej kariéra sexuálneho idolu trvala iba krátkych sedem rokov.

Mary Wollstonecraftová

Mary Wollstonecraftová bola spisovateľka, filozofka a obhajkyňa práv žien koncom 17. storočia. Jedným z jej najslávnejších diel je Obhajoba práv ženy. Argumentuje v nej za rovnoprávnosť a lepšie vzdelanie žien. Uvádza, že ženy môžu byť nielen schopné manželky a matky, ale aj pracovníčky, ak dostanú rovnaké príležitosti ako muži.

FOTO: Detailné fotky Mesiaca z 19. storočia, ktoré o 100 rokov predbehli dobu

Mária zomrela len niekoľko dní po pôrode svojej druhej dcéry. Po jej smrti sa manžel William Godwin rozhodol zverejniť manželkine memoáre, no takmer ohrozil jej povesť. Šokovaní ľudia zistili, že zápasila s duševnými problémami a má mimomanželské dieťa. Pravdou je, že Mary je kľúčovou postavou ženského hnutia a dodnes inšpiruje feministky.

Luisa Casatiová

Luisa Casatiová sa narodila koncom 19. storočia v nesmiernom bohatstve a bola známa svojou extravaganciou a exhibicionizmom. Spoločnosť ohromovala tým, že ju sprevádzal párik gepardov a na krku nosila živé hady ako šperky. Ešte počas manželstva udržiavala pomer so spisovateľom Gabrielom D‘Annunziom, ktorého inšpirovala pri tvorbe niekoľkých románov. Organizovala povestné večierky, na ktorých sa zúčastňovali vplyvní ľudia, umelci a miestna smotánka. Raz povedala, že sa chce stať živým umeleckým dielom a nepopierateľne uspela. Jej vzhľad zachytávajú mnohé obrazy, sochy i fotografie a pri svojej tvorbe sa ňou dodnes inšpirujú mnohí módni návrhári a dizajnéri. Bujarý spôsob život spôsobil, že prišla o všetok majetok a posledné roky prežila v chudobe.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 25026 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide policajt do pizzerie.
Objednal si jednu pizzu.
Čašníčka : chcete pokrájať na 6 kúskov alebo na 12 ??
Policajt : 6...12 by som nezjedol.

 
Virtuálny barGreen Peache Green Peache
  • 2 cl Curacaa blue
  • 2 cl svetlého rumu
  • 3 cl broskyňového likéru
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • koktailová čerešňa (modrá)
  • broskyňa
  • pomaranč