Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

Prečo sa spodný gombík na saku nezapína? Príčinou sú zbrane

17.11.2018 | Štýl

Možno ste to už počuli sami, ale ešte stále na to mnoho mužov nemyslí, keď ide do akcie. Zapne si gombíky na saku odspodu až úplne hore. A pritom etiketa kričí: „NIE!" Spodný gombík sa na saku jednoducho nezapína. Je jedno, koľko radov gombíkov máte. Je to historická tradícia, ktorá veľmi rýchlo oddelí tých, čo sú štýloví, od tých, čo im trčí slama z topánok.

Niektoré veci skrátka chlap nerobí

Nenosí biele ponožky a nezapína si spodný gombík na saku. Je to prehrešok proti spoločenskej etikete a to dokonca aj v prípade, ak máte na saku len dva gombíky. Zapína sa iba jeden a ten spodný je akoby zvyšný. Tento zvyk má síce aj svoje historické pozadie, ale treba povedať, že v dnešnej dobe sa už výrobcovia sák prispôsobili tomuto trendu a saká šijú s tým, že sa jednoducho spodný gombík nedá zapnúť. Ak ho silou mocou zapnete, budete vyzerať ako atrapa, ktorej sako nesedí.

VIDEO: Toto MUSÍ vedieť každý chlap: zložte oblek a košeľu tak, aby sa nepokrčili

Pozor na kord
Kde sa zobrala tradícia nezapínania spodného gombíku? Treba sa vrátiť do minulosti. Do časov, keď muži ešte pod sakom neskrývali pivné bruchá, ale svoje kordy a pištole. A práve spodný nezapnutý gombík upozorňoval, že kráčate oproti ozbrojenému mužovi. Navyše bola doba, kedy sa porušenie chlapskej dohody riešilo radikálne.

Manuál pre štýlového chlapa: Všetko, čo potrebujete vedieť o oblekoch

No a tasiť ako druhý znamenalo prehrať všetko. Zapnutý gombík v spodnej časti saka mohol skomplikovať akciu, a tak sa nezapínal. A tento zvyk mužom zostal aj dobe, keď páni v oblekoch tasia už akurát tak paragrafy.

Jednoduché triky, ktoré ozvláštnia váš oblek

Nie je to vôbec praktické
Sako nie je príjemné na nosenie ako tričko. Preto sa mnoho mužov snaží uvoľniť ho čo najviac ako sa len dá. A byť pozapínaný v saku od vrchu dospodu nie je dvakrát príjemné. Navyše, ak si sadnete na stoličku, treba povoliť gombíky všetky. Je vrcholom nevkusu sedieť v zapnutom saku a navyše vám takto akýkoľvek strih prestane pasovať a budete pripomínať akurát tak šaša a nie elegána. Takže nezabudnite. Postojačky je nutné mať rozopnutý spodný gombík, po sediačky všetky.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie