Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Posledný dom na ostrove mal zvláštne čaro, jeho osud bol smutný

1.9.2019 | Štýl

Ak by ste ho chceli vidieť naživo, máte smolu. Rastúca hladina oceánov ho už pred pár rokmi zničila. Reč je o poslednom dome, ktorý do roku 2010 stál na Hollandovom ostrove v americkom Marylande. Mal nezameniteľné čaro, ktoré dnes dýcha už iba z fotografií.


Hollandov ostrov v zálive Chesapeake mal kedysi dĺžku osem kilometrov a v najširšom mieste meral 700 metrov. Obývali ho najmä rybári, ktorým sa v okolitých vodách mimoriadne darilo. Desaťročia pozvoľného stúpania morskej hladiny však odhryzli z pevniny obrovský kus a dnes je nad vodou len úbohý zvyšok kedysi rozľahlého ostrova.

Najepickejšie cesty vlakom: Budete ich chcieť absolvovať všetky

Posledný dom na ostrove dlho statočne odolával prírodným živlom. Hollandov ostrov pomenovali ešte v 17. storočí podľa Daniella Hollanda, jeho prvého vlastníka. V polovici 19. storočia tu už bývalo viacero rybárskych rodín a pred prvou svetovou vojnou sa počet obyvateľov vyšplhal až na 360.

Čínsky múr po rokoch vydáva svoje tajomstvá. Čo ste o ňom nevedeli?

Išlo o jeden z najväčších obývaných ostrovov v zálive Chesapeake, stálo tu 70 domov, niekoľko obchodov, pošta, škola s dvomi triedami a dvomi učiteľmi, kostol i komunitné centrum. Hollandov ostrov mal dokonca vlastný baseballový tím a lekára. Komunita bola sebestačná, živila sa najmä predajom ustríc, rýb a krabov. Flotilu ostrova tvorilo až 41 menších lodí, desať škunerov a 36 ďalších plavidiel, pričom niektoré z nich postavili priamo na ostrove.

V roku 1920 však už eróziu pevniny začali pozorovať aj tí ostrovania, ktorí si ju roky odmietali pripustiť. Podobne ako iné ostrovy v zálive Chesapeake, aj ten Hollandov tvorila najmä hlina a sľuda a nie pevná skala. Bol tak náchylný erózii, ktorá ho postupne doslova zožrala.

FOTO: Najlepšie fotky z road tripov: Donútia vás vyraziť na cestu

Ostrovania sa skúšali prírode brániť, no márne. Z pevniny dovážali kamene a potápali ich, v snahe spomaliť eróziu dokonca potápali aj lode. Nemali však dnešné moderné technológie a museli ostrov postupne opúšťať. Mnohí si domy rozobrali a postavili ich na iných miestach včas. Búrka, ktorá zasiahla záliv v auguste 1918, totiž zničila kostol a niekoľko domov a posúrila ostrovanov, aby odchádzali rýchlejšie.

Jeden dom za druhým mizli pod vodnou hladinou, až kým neostal posledný. V roku 1995 ho za 70-tisíc dolárov kúpil Stephen White, metodistický kazateľ a bývalý rybár, ktorý vyrástol na Hollandovom ostrove a snažil sa zachovať aspoň tento jeden dom. V priebehu nasledujúcich 15 rokov investoval do konzervácie stavby ďalších 150-tisíc dolárov, no zbytočne.

V polovici októbra 2010 stavba napokon povolila a definitívne sa zrútila. V nasledujúcich dňoch vlny doďaleka odniesli trosky domu a Hollandov ostrov takmer úplne zaplavili.

Autor: Noel
Foto: Wikimedia/baldeaglebluff


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie