Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

Ohnivý rybolov: jedinečný zvyk, ktorý uvidíte len na tomto mieste

3.8.2016 | Štýl

Stovky rokov chytali taiwanskí rybári sardinky s pomocou pochodne. Svetlo v noci priťahovalo ryby k hladine, kde už na ne čakali pripravené siete. Ako takéto zvláštne rybárčenie prebieha?

Postup vôbec nie je zložitý. Člny sa po zotmení vydajú na otvorené more a rybári následne zapália bambusové palice natreté zmesou, ktorej hlavnou zložkou je síra. Jasný oheň naláka sardinky k ohňu a tie po stovkách vyskakujú z vody. Nanešťastie pre ne končia priamo v sieťach.

Túto techniku vynašli rybári ešte za čias, keď bol Taiwan pod japonskou nadvládou. Dnes sa už praktizuje len v zálive Jinshan, ktorý je známy ťažbou síry. Kedysi sa na more s ohňom vydávalo až 300 lodí, tento počet však postupne klesal a dnes ostali len tri. Každá z nich vyloví za šesť hodín tri až štyri tony sardiniek a posádka zarobí približne štyritisíc eur. Prečo teda tento zvyk pomaly mizne?

Sezóna lovu sardiniek totiž trvá len tri mesiace, od mája do júla. Hoci vláda vyvíja snahu, aby táto tradícia ostala zachovaná kvôli turistom, mladých ľudí rybolov neoslovuje. Priemerný vek rybárov v zálive Jinshan je 60 rokov a ak nedôjde k zmene, nebude ich mať kto nahradiť.

Našťastie sa rybárčenie pomocou ohňa podarilo natočiť, a tak si ho môžete pozrieť vo videu pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy