Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

Muž, ktorý vedel držať slovo. Do väzenia sa vrátil, aj keď nemusel

17.1.2019 | Štýl

Písal sa rok 1914, keď kapitána britskej armády Roberta Campbella zajali nemeckí vojaci. Raneného ho previezli do vojenskej nemocnice v Kolíne, ošetrili a premiestnili do zajateckého tábora v Magdeburgu. Tu sa však príbeh o jeho cti len začal.

Kapitán Campbell žil v tábore už dva roky, keď dostal správu o tom, že jeho matka má rakovinu a ostáva jej len pár mesiacov života. 29-ročný muž teda urobil to, čo by zrejme spravil každý syn. Nepokúsil sa o útek, ale namiesto toho napísal list priamo nemeckému cisárovi Wilhelmovi II.

FOTO: Osudy vojnových zajtacov, ktorí sa nevyhli krutým podmienkam


V liste panovníka žiadal, aby mu povolil opustiť tábor a navštíviť chorú matku. Nedával veľa nádejí tomu, že mu príde odpoveď, a tak bolo prekvapenie kapitána Campbella o to väčšie, keď list od nemeckého panovníka dorazil už po pár dňoch.

FOTO: Diela maliara z prvej svetovej vojny: Hrôzu vzbudzujú dodnes


Wilhelm II. napodiv odpovedal kladne a povolil zajatcovi odchod na Britské ostrovy. Mal jedinú podmienku: po týždni strávenom s matkou sa Campbell musí vrátiť.

FOTO: Farebné zábery z prvej svetovej vojny

Brit slovo dodržal, strávil v mestečku Gravesend s chorou matkou sedem dní a odcestoval späť do Magdeburgu. Zrejme nik z Nemcov nečakal, že kapitán slovo dodrží, ale stalo sa tak. Spoluväzňom neskôr tvrdil, že ho späť priviedol zmysle pre povinnosť a česť. Historici sa zhodujú, že v prípade, ak by sa nevrátil do zajateckého tábora, jeho spoluväzňov by nečakala zo strany Nemcov žiadna odplata. Napriek tomu sa Campbell vrátil.

Pani Campbellová zomrela vo februári 1917. Sloboda spojená s návštevou chorej matky však kapitánovi zachutila natoľko, že spolu s niekoľkými ďalšími zajatcami v čase jej smrti kopal tunel z tábora. Dokonca sa im aj podarilo utiecť, neďaleko holandských hraníc ich ale chytili a odviedli späť do Magdeburgu.

Zvyšok vojny strávil Campbell v tábore. Po uzavretí mierovej dohody a výmene vojenských zajatcov medzi bývalými nepriateľmi sa vrátil do Veľkej Británie, keď ale vypukla druhá svetová vojna, nastúpil ku Kráľovskému pozorovateľskému zboru, ktorého úlohou bolo sledovanie a nahlasovanie nepriateľských lietadiel nad územím Britských ostrovov.

Po vojne odišiel do dôchodku a zomrel na ostrove Wight ako 81-ročný. Bol jediným vojnovým väzňom v prvej svetovej vojne, ktorý dostal povolenie opustiť zajatecký tábor z rodinných dôvodov.

Autor: Filip
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco