Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Miniatúrne domčeky: Neuveríte, z čoho sú vyrobené

25.1.2018 | Štýl

Architektúru v poslednom desaťročí zasiahol aj trend zmenšovania. Miesta ubúda, mestá sú čoraz preplnenejšie a cena nehnuteľností je priamo úmerná ich veľkosti. Bývať sa však musí a zákazníci tým pádom hľadajú domy, ktoré sú síce malé, ale tak šikovne zariadené, že ich rozmery človeka príliš neobmedzujú.

V Hong Kongu sú s bývaním obrovské problémy. Ceny nehnuteľností tu neustále dosahujú nových výšin. V novembri 2017 sa tu predal vôbec najdrahší apartmán v celej Ázii, za ktorého meter štvorcový zaplatil kupec v prepočte asi 60-tisíc eur. Ani malé byty tu však vonkoncom nie sú lacné a približne 200-tisíc ľudí je nútených žiť v domácnostiach s plochou menšou než šesť metrov štvorcových.

Dom z polystyrénu odolá prírodným katastrofám, mohli by ste si ho dovoliť?

Architekt James Law vidí realitnú krízu ako priestor pre vznik kreatívnych riešení, pričom jedno priniesol aj on sám. Základom jeho nehnuteľnosti s názvom Opod Tube House je obrovská betónová rúra, ktorá sa používa pri stavbe vodovodov. V priemere má asi 2,5 metra a je interiér je navrhnutý tak, aby poskytol pohodlie dvom ľuďom. Nájdete tu všetko, od kúpeľne a záchodu až po obývačku, ktorá sa vie zmeniť na spálňu.

Takýto „domček" váži 22 ton, s jeho umiestnením však žeriav nemá problém. Zmestí sa na miesta, kde by nik plnohodnotné budovy nestaval, napríklad pod nízke mosty či medzi výškové budovy.

Obrovské čínske farmy: Viete, čo sa na nich pestuje?

Z rúr by dokonca bolo možné stavať aj akési apartmánové domy, ako môžete vidieť vo videu pod článkom.

Law si uvedomuje, že realitnú krízu jeho miniatúrne domy nevyriešia. Čínska vláda však podľa neho v tomto smere nekoná a iniciatívu tak do rúk musia brať architekti a mimovládne organizácie. A tie síce prinášajú kreatívne, ale bohužiaľ len dočasné riešenia. Hong Kong tak naďalej ostáva mestom, kde je miesto čoraz drahšie.

Autor: Noel
Foto: James Law Cybertecture


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie