Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

Majster živočíšnej ríše v kamuflovaní: Na tele nosí muchy a výkaly

14.8.2019 | Štýl

Na našej stránke sme vám ukázali už množstvo zvierat, ktoré sa dokážu špičkovo maskovať. Zdá sa však, že sme našli absolútneho majstra živočíšnej ríše v kamuflovaní. Je ním moľa s latinským názvom macrocilix maia.


Foto: Wikipedia/Alexej Jakovlev

Pri pohľade na moľu je nemožné ignorovať doslova umelecké dielo, ktoré má na krídlach a chrbte. Vyzerá ako dve muchy, ktoré si pochutnávajú na hnedých fľakoch (môže ísť napríklad o vtáčí trus). Áno, vyzerá to nechutne, a človek nie je jediný tvor, ktorému sa takýto výjav nepáči.

FOTO: Náhodná kamufláž: Niektoré predmety budete mať problém zbadať

Väčšina predátorov, ktorým by macrocilix maia mohla padnúť za obeť, totiž nekonzumuje hmyz živiaci sa vtáčím trusom. Spája si ho totiž s chorobami, takže táto kamufláž poskytuje moli dokonalú ochranu. A akoby nestačil odpudivý vizuál, pridáva moľa aj zápach, ktorý pripomína vtáčie výkaly.

FOTO: Na snímkach sú ukryté zvieratá, nájdete ich všetky?

Fotografia mole naozaj neprešla Photoshopom, hoci sa tak môže zdať vzhľadom na realisticky vyzerajúcu kamufláž. Ide jednoducho dokonalý príklad evolúcie. Macrocilix maia postráda akékoľvek obranné schopnosti s výnimkou tej maskovacej. Našťastie jej to stačí.

Pred miliónmi rokov mala táto juhoázijská moľa kamufláž, ktorá by vám rozhodne nepripomenula žiadne umelecké dielo. Potom sa ale u niektorých jedincov vyvinula zvláštna mutácia, ktorá spôsobila že maskovanie sa začalo podobať na dve hodujúce muchy. No a potom stačil už len čas a prirodzený výber. Mole s umeleckejšou kamuflážou prežívali a množili sa. A dnes sú majstrami živočíšnej ríše v maskovaní.

Na fotke je nahá modelka. Skúsite ju nájsť?

Majú však silnú konkurenciu. Napríklad v podobe molí uropyia meticulodina, ktoré pripomínajú mŕtvy list, alebo kukiel motýľa mechanitis polymnia. Tie vyzerajú ako živé šperky a leskom odrádzajú predátorov.

Autor: Noel

Focus Media


Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 37879 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco